Çocuklara ”büyüyünce de giysin” mantığı yanlış

Çocuklara ”büyüyünce de giysin” mantığı yanlış
Feyyaz Akyıldız, erişkinlerde de olduğu gibi çocuklarda da rahat ayakkabı kullanımının önemine vurgu yaptı.
Okul öncesi alışverişe çıkan ailelere ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgiler veren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof.
Çocuklarda sağlıklı ayak gelişimi için rahat ayakkabının önemli olduğunu belirten uzmanlar, ‘büyüyünce de giysin’ mantığı ile çocuklara büyük ayakkabı alınmaması uyarısında bulundu.
Ayakkabıda çok ağır malzeme kullanılmaması ve ayakkabı tabanının esnek olması gerektiğini belirten Akyıldız, ”Ayakkabının tabanı çok sert, kazık gibi olmamalı. Dr
Yere basıldığı anda adım geçişleri sırasında parmaklarla beraber ayakkabı tabanının aynı esneklikte katlanabilirliğinin olması gerekir” dedi.
Ayakkabı topuğunun hafif dolgulu ve sert olması gerektiğini kaydeden Akyıldız, topuğun içe ya da dışa kayma gibi ailelerin çok yakındığı deformasyona neden olmaması gerektiğini söyledi.
Özellikle düztabanlık sorunu olanlara orta yerindeki kubbesini destekleyen küçük bir pedi olan ayakkabı giymelerini öneren Akyıldız, ”Bunlar rahat, sağlıklı ayakkabı diye tanımladığımız ayakkabılarda bulunması gerekenlerdir” diye konuştu.
Ortopedik ayakkabı diye isimlendirme doğru değil
Bazı satıcıların ortopedik ayakkabı tanımlamasını kullandığını belirten Akyıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bu doğru bir tanımlama değil. Ortopedik ayakkabılar var ama çok özel hastalıklarda, spastik çocuklarda, özel ayak anomalileri olan, doğumsal felçleri olan çocuklarda kullandığımız ortopedik ayakkabılar var. Bunlarda her probleme yönelik özel tanımlamalar yapılıyor ve kişiye özel ayakkabı imalatı söz konusu. Onun dışında ortopedik ayakkabı diye bir isimlendirme doğru değil. Ancak ayak sağlığı adına uygun ayakkabı gibi isimlendirmeler yapılabilir.”
Çocuklara ‘büyüyünce de giysin’ mantığıyla büyük ayakkabı alınmaması uyarısında bulunan Prof. Dr. Feyyaz Akyıldız, ”Çocukların hızlı büyümesi nedeniyle aileler büyük ayakkabı almayı tercih ediyor ama büyük ayakkabı alınması doğru değil. Eğer ayak, ayakkabıya yeterince hakim olamıyor ve çok hareket ediyorsa bu sıkıntı doğuracaktır. Büyük ayakkabı, ayakkabı vurması, ayakta yaralar açılmasına kadar gidebilir” dedi.
Ayakkabı satın alma saati önemli mi?
Küçük ayakkabının da ayağı rahatsız edeceğini belirten Akyıldız, ”Ayak, ayakkabı içerisine oturmalı, hafif bollukları olabilir. Ayağın ayakkabının burnuna iyice dayandıktan sonra arkada yarım santim dolayında bir boşluk kalıyor olması idealdir, bunun üzerine çıkılmamalı” diye konuştu.
Çocuklarda ayakkabı alma saatinin fark etmediğini kaydeden Akyıldız, ”Erişkinlere ayakkabıyı çok fazla ayakta kalmadan alınmasını öneriyoruz ama çocuklarda ayak şişmesi gibi durum söz konusu olmadığı için istenilen zamanda ayakkabı alınabilir” dedi.
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.