Doğumda nefes alma teknikleri

Doğumda nefes alma teknikleri
Doğum esnasında nefes alma ve verme tekniklerinin doğru bir şekilde uygulanması, uterus kasılmaları esnasında bebeğinize giden kan akımı nispi olarak azalmasına ve bebeğin oksijen almasına fayda sağlar.

Doğru nefes alıp verme teknikleri

 
Yere yatarak dizlerinizi bükün ve bedeninizde ki bütün kaslarınızı gevşettiğinizi düşünün. Hem doğum anında kendinizi doğru nefes almaya odaklandığınız zaman ağrının şiddetini de pek hissetmeyeceksiniz.
Normal doğum yapacak olan anne adayları için son derece mühim olan nefes alma, doğum esnasında ıkınırken güçlü karın kaslarına sahip olmanız ve bebeğinizin bu esnada oksijensiz kalmamaası için en doğru ve en etkili şekilde nasıl nefes alınmalıdır, bu yazımızda size bunu açıklayacağız.
Doğumda nefes egzersizleri
Normal doğum esnasında ıkınırken rahat ve sorunsuz bir doğum geçirmeniz için, gebelik döneminde sık sık nefes egzersizleri yapmalı, doğum anına kendinizi hazırlamalısınız
Bu durum biraz zor olabilir ancak imkansız değildir. Düşünce gücünüzle bunu pek ala becerebilirsiniz.

Gevşediğinizi hissetmeye başladığınız an sanki doğum kasılması varmış gibi düşünmeye başlayın ve burnunuzdan mümkün olduğu kadar yavaş bir şekilde derin derin nefes alıp, nefesinizi yine aynı yavaşlıkta ağzınızdan verin. 45-50 saniyelik bir kasılma varmış gibi düşünerek bu tekniği 6-7 kez yaptığınız durumda kaslarınızın gevşediğini hissedeceksiniz.
Yalnız dikkat etmeniz gereken bir şey var ki, o da hızlı nefes alıp vermemek. Çünkü çok hızlı nefes alıp verdiğiniz ve bunu uzun bir süre gerçekleştirdiğiniz zaman geçici şuur kaybı yaşanabilir. Bunun sebebi ise, hızlı nefes alıp vermeye bağlı olarak kanınızdaki karbondioksit hızlı bir şekilde azalmasıdır.
Karın kaslarını gevşetmek için yere uzanmalı, ellerinizi karnınızın üzerinde birleştirmeli ve derin nefes alarak karnınızın şişmesine sağlamalı ve bu esnada içinizden 5′e kadar saydıktan sonra nefesi ağzınızdan yavaş yavaş vermelisiniz. Bu işle ise 4-5 kez tekrarlanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Doğum belirtileri nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: doğru nefes alma egzersizi, doğum sırasında nasıl nefes alınmalı, dogumda ikinma gucu, dogumda ikinmanin gucu, hamilelikte kasilma gelince nasil nefes alinmali

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.