Orbita Selüliti Faydaları

Orbita Selüliti Faydaları
İltihabın etkeni genellikle cerahat yapıcı bakterilerdir (piojen koklar). Gözkapaklarmm şişmesi, göz ağrısı, egzoftalmi, göz kürelerinin hareketlerinde bozukluklar, kemozis (gözkapağının iç yüzünü örten konjunktivanın ödem sıvısıyla şişmesi), ateş ve halsizlik gibi belirtiler orbita selülitine katılan belirti ve yakınmalardır. Etken ya gözün yaralanması sonucu ya da vücudun herhangi bir bölgesindeki iltihaptan kan dolaşımı yoluyla gelmektedir. En sık görülen yol ise orbita çevresindeki, burun çevresi sinüslerindeki iltihapların (örneğin frontal, etmoid, sfenoid ve maksiller siniislerdeki sinüzitlerin) bu sinüslerle orbita arasındaki damar yollarından geçerek orbitaya ulaşıp burada orbita selülitine yol açmalarıdır.
ORBİTA SELÜLÎTİ: Orbita (göz çukuru) içindeki yapıların iltihaplanması olayına “Orbita selüliti” denir
Hastalığın yaratabileceği en ciddi komplikasyon “Optik sinir” iltihabı sonucu ilgili gözde görmenin kaybedilmesi olayıdır.
İltihap sinüs kavernozusa ve veya Azarlarına (meninksler) yayılabilir. Hastalığın tedavisinde uygulanan etkin bir antibiyotik programı bütün olayı herhangi bir bozukluk bırakmadan giderebilmektedir..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.