10 adımda sağlıklı kalp

10 adımda sağlıklı kalp

Uzmanlara göre sağlıklı bir kalp için atılması gereken ilk adım âşık olmak! Uzmanlar, bu yolda atılması gereken önemli adımları sıralıyor, kalp sağlığını korumak için dikkat edilecek önemli noktaları sıralayıp kalp hastalarına da dikkate alınması gereken uyarılarda bulunuyor.
Sigarayı bırakın
Eğer sigara içiyorsanız, bugün hemen bırakın. Direkt olarak akciğeri etkilediği için kalp ameliyatı olan hastalarda da ameliyat sonrası ciddi sorunlara neden olmaktadır. Sigaranın kadınlarda yaptığı tahribat, erkeklere göre daha fazladır. Sigara, koroner kalp hastalıklarını hızlandırıcı faktörlerin en önemlilerindendir
Sigara östrojeni parçalar ve erken menopoza yol açar. Sigara içen kadınların kalp ameliyatlarından sonra iyileşme süreçleri uzar. O yüzden özellikle kadınlara önerimiz; yeni yılda sigarayı bırakmaları.
Endorfin salgılayın
2008 yılında aşık olmadıysanız 2009 yılında mutlaka aşık olun. Öncelikle eşinize, ailenize, işinize ve ülkenize aşık olun. Çünkü aşık olmak kalbe iyi gelir, zevk ve mutluluk veren endorfin hormonunun salgılanmasını sağlar. İyi bir aşk hayatı kalp sağlığı için gereklidir. Düzenli bir aşk hayatı olan insanların yaşam kalitelerinin artacağı kesindir.
Kontrole gidin
Altı ayda bir kan yağlarınızı ve kan şekerinizi kontrol ettirip, yılda bir kez efor testi yaptırın. 2009 yılında menopoza giren kadınların, bu yıldan başlayarak ciddi olarak kardiyolojik kontrollerini yaptırmaları şart! Çünkü menopozla birlikte, kadınlarda kalp hastalığı çok hızlı ilerlemektedir. Eğer 40 yaş ve üzerindeyseniz ve bugüne kadar kalp yönünden bir kontrolden geçmediyseniz, 2009′un ilk haftaları içinde mutlaka kardiyolojik kontrolden geçmenizi öneriyorum.
Beslenmenizi değiştirin
Sağlıklı beslenmeye başlayın. Sebze ve meyveye dayalı, kolesterolden fakir bir diyet organize edin. Bu konuda sadece güvenilir kaynakların bilgilerine itibar edin. Bilin ki, ‘mucize diyet’ henüz keşfedilmedi. Sağlıklı beslenme elbette çok önemli ancak hayat iki brokoli ve bir Brüksel lahanası ile geçmez. Beslenmede çok çeşitlilik önemlidir. Her ay bir kez kendinizi ödüllendirmek için muzır besinler tüketebilirsiniz.
Egzersiz yapın
Egzersizden uzak, hareketsiz bir yaşam sürüyorsanız, mesela merdiven yerine asansörü kullanıyorsanız yeni yılda bu alışkanlıklarınızı bırakın. Daha hareketli bir yaşamın startını verin. Eviniz işinize yakın mesafedeyse, işe giderken aracınızı kullanmayın. Haftada en az üç kez bir saat yürüyün. Temponuz, beş kilometreyi 45 dakikada kat edecek şekilde olmalıdır. Yaptığınız yürüyüşten keyif almak istiyorsanız kemerinize bir adım sayıcı takın. Bu sayede günün sonunda ne kadar yürüdüğünüzü belirleyerek, bir sonraki günü daha iyi programlayabilirsiniz.

Sporu seçin
Spor kalbe iyi geliyor diye, yarışmacı sporlara başlamayın. Futbol, tenis ya da basketbol gibi yarışmacı sporlarda 15-20 yıllık geçmişiniz yoksa, 40 yaşından sonra bu tür sporlara başlayarak felaketi davet etmeyin. Bunların yerine düzenli egzersizi tercih edin. Egzersiz kalbinizi, kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendirir. 30 yaşından sonra yoğun efor gerektiren bir spora başlayacaksanız, kalp kontrolünden geçin.
Soğuktan korunun
Soğuk havada yürüyüş yapmaktan kaçının. Kalp hastasıysanız evinize bir yürüyüş bandı alın ya da büyük alışveriş merkezlerinde iki tur yürüyüş yapın. Günün en sakin zamanı olan 10.00-14.00 saatleri arasında yürüyüş yapmak sizin için çok yararlı olacaktır. Ancak bu tür bir yürüyüş, vitrin seyreder gibi değil biraz hızlı adımlarla yapılmalıdır.
10 adımda kalbinizi koruyun
1. Sağlıklı beslenmeye çocuk yaşlarda başlanması gerektiğini unutmayın.
2. Boyunuz ile kilonuz arasındaki orana çok dikkat edin.
3. Kadınsanız menopozunuzu mutlaka geciktirin.
4. Fiziksel aktivitenizi artırın. Tembellikten ve aşırı stresten uzak durmaya çalışın.
5. Mesleğiniz konusunda hiçbir zaman beceri ve olanaklarınızı zorlamayın.
6. 20 yaşından sonra hiç olmazsa bir kez kan yağları (Kolesterol, trigliserid, HDL, LDL), Lp(a), homosistein ve HS-CRP kontrolü yaptırın.
7. Aile hikayenizde erken kalp hastalığı varsa ya da diyabet veya yüksek tansiyon hastası iseniz 30; değilseniz 40 yaşından sonra her yıl kan yağları (kolesterol, trigliserid, HDL, LDL), Lp(a), homosistein kontrolü ve efor testi yaptırın.
8. Kendinizle, yaşamla, ailenizle, eşinizle, dostlarınızla barışık olun. A tipi (Çabuk karar veren, hırslı, kavgacı, acele hareket eden) kişiliğiniz varsa yavaşlayın.
9. Sigara içmeyin.
10. Hastalığınızın sizde yarattığı psikolojik etkileri veya çevrenizle ilgili sorunlarınızı bir psikiyatri uzmanı ile görüşün.
Kalp hastalarına öneriler
1. Sigara içmeyin, hatta içilen ortamlarda bile bulunmayın.
2. Düzenli olarak kardiyolojik kontrolden geçin
3. Tedavinizin olumlu ve olumsuz yanlarını, uzun dönemki sonuçlarını doktorunuzla mutlaka konuşun.
4. Abartılı fiziksel aktivitelerinden kaçının. Bir uzmanın hazırladığı bir egzersiz programını uygulayın.
5. Cinsel ilişkiye girmek için sevgilinizi değil eşinizi; otel odasını değil evinizi tercih edin.
6. Devamlı kullanmanız gereken ilaçları ihmal etmeyin.
7. Kan yağlarınızı üç ayda bir kontrol ettirin.
8. Aile hayatınızı ve sosyal yaşantınızı gözden geçirin. Hayatınızdaki olumsuzlukları en aza indirmek için harekete geçin.
9. Hastalığınız için ailenizi ve çevrenizi suçlamayın. Sorunlarınız için bir psikiyatri uzmanından yardım almayı deneyebilirsiniz.
Bir önceki Trafik gürültüsü kalbi yoruyor başlıklı konumuzda aşırı gürültü, kalp hastalığı ve kalp krizi riski hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: sagıklı kalp

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.