10 dakikada sigarayı bıraktıran eğitim

10 dakikada sigarayı bıraktıran eğitim

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim elemanları tarafından Ankara’da yapılan çalışma kapsamında, sağlık ocaklarına başvuran, kendisi veya yaşadığı evde bir başkası sigara içen yaklaşık bin 800 kişiye, sigaradan pasif etkilenimin zararları konusunda yaklaşık 10 dakikalık bir eğitim ve bu konuda hazırlanan broşür verildi.
Yapılan bir araştırma, sigara dumanının çevredekilere zararı konusunda verilen kısa süreli eğitimin bile tiryakileri bu kötü alışkanlıktan vazgeçirmede etkili olduğunu ortaya koydu.
Çalışma sonucunda, verilen eğitimin üzerinden geçen 3 aylık süre içinde sigara içenlerin yüzde 6′sının sigarayı bıraktığı, yüzde 23′ünün de içtikleri günlük sigara sayısını azalttığı saptandı.

Ayrıca, görüşülen kişilerin yaklaşık yarısının (yüzde 41) ev içinde sigara içmeyi bıraktığı, bu kişilerin bunun için balkona ya da dışarı çıktıkları belirlendi.
Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof.
Aynı kişilerle 3 ay sonra tekrar görüşülerek sigara alışkanlığı konusunda bir değişiklik olup olmadığı değerlendirildi
Dr. Nazmi Bilir, sigaranın zararları konusunda kısa süreli eğitimlerin bile yararlı olduğunu kaydederek, sağlık ocaklarında bu kötü alışkanlık ile ilgili yapılacak kısa müdahalelerle toplumda önemli davranış değişiklikleri yaratılabileceğine işaret etti.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.