2012′de Beslenme Önerileri

2012′de Beslenme Önerileri
Umutla ve coşkuyla gelen 2012, hepimiz için sağlıklı bir yıl olsun. Sağlıklı besinler türeketerek kilonuzu dengeleyibilir ve uzun süren kaliteli bir yaşamın tadını çıkartabilirsiniz. Bu yıl tükettiğiniz besinlerde bazı değişiklikler yaparak sizde yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz.
Yepyeni bir yıla adım attık.
Sağlıklı beslenme yaşamımızın kaliteli olmasında en önemli etkendir
Sağlıklı beslenmek için neler tüketmeliyiz?
 

Yulaf ve Tam Buğday Unu
Beyaz unlu mamüleri tercih etmektense tam buğday unuyla üretilmiş besinleri tüketin. Bu besinler size tokluk hissi verecektir. Beyaz unlu mamüller, yüksek oranda lif içerir ve düşük glisemik indekse sahiptirler.
Kurubaklagiller Tüketin
Bitkisel protein içeren ve demir bakımından zengin olan kurubaklagiller tüketmeye özen gösterin. Yeşil mercimek, nohut, kuru fasulye, soya fasulyesi, barbunya, bakla tercihleriniz aranızda olsun. Kurubaklagilleri etle kıyasladığımız zaman kan şekerini yükseltmesi ve yağ miktarı daha düşüktür.
Etiniz Yağsız Olsun
Derisini aldığınız tavuk, balık, dana eti ve hindiyi haşlama, fırın veya ızgara yöntemi ile pişirin. Yağsız et tüketimi yağ yakımını %5 arttıracaktır.
Süt ve Süt Ürünlerini Light Tercih Edin
Günlük 1000-1300 mg kalsiyum tüketmek kilo vermenizi 2 kat hızlandıracaktır. Bu nedenler light süt ve süt ürünleri tercihiniz olsun.
Yeşil Çay

Yeşil çayı özellikle karın bölgesinde fazlalığı olan kişilerin tüketmesi gerekir. İçerisinde bulunan kateşin adlı antioksidan karın bölgesi yağlarınızı ciddi derecede eritiyor. Günde 2-3 fincan yeşil çay için. İçerisine limon sıkmayıda unutmayın.
Narenciye, Kuşburnu ve Böğürtlen
Flavonlardan ve C vitamini bakımından zengin olan narenciye, kuşburnu ve böğürtlen yağ yakımını hızlandırır. Bu meyveleri spor öncesi tüketirseniz yağ yakımını %30 arttırmış olursunuz.
Acı Biber
Acı biber, metobolizmanızın %23 hızlanmasını sağlar. Acı biberin içinde yer alan kapsaisin adlı madde metobolizmanızın hızlanmasında ve kilo vermenizde çok etkilidir. Sindirim sistemi probleminiz yoksa acı biberi rahatlıkla tüketebilirsiniz.
Tarçın
Tarçın şekeri dengeliyor. Günde yarım çay kaşığı tarçın tüketmeye çalışın. Ayrıca tarçın, yediklerinizin yağa dönüşmesinide engelliyor. Süt ve yoğurt içine tarçın ekleyerek kolaylıkla tüketebilirsiniz.
Köri ve hardal
Kan şekerini dengeleyen bir diğer besinde köri ve hardal. Köri ve hardalı salata ve sandviçlerinize ekleyebilirsiniz. Yağın depolanmasını azaltan köri ve hardal fazla kilolarınızı atmanıza yardımcı olacak.
Sarımsak ve Zencefil
Sarımsak ve zencefil metobolizmayı %20 hızlandırır. Damarları genişletip vücut ısısını arttırır.
Bir önceki Kış aylarında nasıl beslenilmeli? başlıklı konumuzda kış aylarında beslenme ve kışın hangi sebzeler tüketilmeli hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.