3G çocuk istismarını artacak

3G çocuk istismarını artacak
15 sene önce hayatımızda cep telefonu, internet ve bilgisayar yoktu. Çocuklar dışarıda yakar top oynar, ilkbahar gelince sokaklar cıvıl cıvıl çocuk sesleriyle dolardı. İp atlayan, top oynayan çocuklar, sohbet eden insanlar… Şimdi sokaklardaki görüntü sadece sessizlik…
Çocuklar sadece bir pikniğe gittiğinde özgürce top oynuyor ve koşuyorlar. Evet, teknolojik gelişmeler çocuklarımızı da bizi de asosyal yaptı ve sanal bir dünya yarattı.
Son günlerde oldukça popüler hale gelen 3G teknolojisiyle internetin her yerde çocuklarımızla birlikte olmasının ne tür tehditlere kapı araladığını hiç düşündünüz mü?
Teknoloji hayatımızı kolaylaştırırken bir yandan da gelişimimizi ve çeşitli becerilerimizi geriletiyor
Çocuklar dışarı çıkıp koşup oynamak yerine, bilgisayarda oyun oynamayı ve bir taraftan da abur cubur yemeyi tercih ediyorlar. Bunla birlikte arkadaşlarıyla oynayarak geliştirecekleri birçok beceriyi de kazanamıyorlar.
Bilgisayarın yaydığı zararlı ışınları bir kenara bırakalım, çocukların bilgisayarda oynadıkları oyunlar da onları strese sokuyor. Dışarıda oynayarak rahatlayabilecek, arkadaşlarıyla iletişimlerini geliştirebilecekken, evde şiddet içerikli oyunlar oynayarak negatif elektrikle yükleniyor, agresif oluyorlar. Bu stresle çocuklar daha fazla abur cubur yemeye ihtiyaç duyuyorlar ve obez olma riski taşıyorlar.
Stresli ve anlayışsız olmaları çocukların arkadaşlarıyla olan iletişimlerinde çeşitli problemler yaşamalarına neden olabiliyor.
Bütün bu olumsuzluklar çocukların sadece evde ve internet kafelerde fırsat buldukça interneti kullanmalarının bir sonucuydu. Peki, 3G teknolojisiyle internetin her yerde çocuklarımızla olması nelere sebep olacak, bunları hiç düşündünüz mü?
3G Teknolojisinin çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri
3G uyumlu telefonlara ulaşmak marka olacak!
Reklamların etkisiyle daha şimdiden çocuklar 3G uyumlu telefonlarıyla birbirlerine hava atmaya başladılar. Bu telefonlara sahip olmak bir ayrıcalık oldu. 3G teknolojisine uyumlu telefonları olmayan çocuklar arkadaş grubundan dışlanacak ve kendisini ezik hissedecek.
İnternet fiyatları düşecek!
Evde interneti olmayan çocuklar interneti sadece internet kafeler de belli bir ücret karşılığı ve sınırlı bir sürede kullanabiliyordu. 3G teknolojisinin gelmesiyle birlikte internet fiyatları düşecek ve çocuklar internete daha rahat ve ucuz erişebilecekler. Kendi telefonları yoksa bile arkadaşlarının telefonlarından interneti kullanabilecekler.
İnternet her yerde çocuklarla olacak ve bağımlılık yaratacak!
3G teknolojisiyle internet her yerde çocuklarla birlikte olacak; evde, okulda, yolda, okul servisinde, okul bahçesinde, kantinde… Bu durum birçok problemi de yanında getirecek. Çocuklar ailesiyle sohbet etmek yerine zamanın büyük bir bölümünü internette geçirecek. Ergenlik dönemi psikolojisiyle kendini kanıtlamaya çalışan ergen, ailesiyle olan bağlarını giderek koparacak ve internet bağımlısı olacak.
Çocuklar istismara açık olacak!
Aileler çocukların internet kullanmasına sınır koyamayacaklar. İnternet kullanımını evde sınırlandırıp, çocuklarına 3G teknolojisi uyumlu telefon almasalar bile, çocuklar arkadaşlarının telefonundan istediği yerde internete erişebilecek.
Böylece internet tehlikesine karşı çocuklar korunmasız kalacaklar. Kişiliği oturmamış çocukların beyinleri daha kolay yıkanacak ve kötü niyetli insanlar amaçlarını gerçekleştirmek için çocuklara daha rahat ulaşabilecekler. Özellikle ergenlik dönemindeki çocuklar için bu daha tehlikeli olacak. Bir grubun onayı almak isteyen ergen, çeşitli formlara üye olabilir ve yanlış arkadaşlar edinerek başını belaya sokabilir.
Çocuk pornografisi artacak!
Amerika’da yapılan araştırma henüz 9 yaşındaki çocukların bile çıplak resimlerini çektiğini ve internete yaydıklarını ortaya koymuş. Ergenlik, cinsel merak ve arzuların yoğun olduğu bir dönemdir. Bu merak ve arzularla çocuklar internetin gücünü kallanarak büyük hatalar yapabilir veya buna ortak olabilirler. Örneğin çocuklar arkadaşlarının yarı çıplak resimlerini gizli çekerek birbirlerini tehdit edebilir. Ayrıca bu teknolojiyle istismarcıların çocukları kandırarak çıplak resimlerini çekmesi daha kolay olacak.
Okulda şiddet ve suç oranı artacak!
Her yerde internete erişme gücü olan çocuk bu gücü çeşitli duygularla (intikam, suçluluk, eziklik) kötü niyetle de kullanabilecek ve okullarda çeşitli şiddet olayları yaşanacaktır. Örneğin bir genç bir arkadaşından intikam almak için, arkadaşının kız arkadaşına ait resimleri gizli çekerek, internette herkese yayabilir. Bunu öğrenen genç, o arkadaşına şiddet uygulayabilir. Ayrıca çocuklar ailelerinin yasakladığı birçok şiddet içerikli filmleri, dizileri, klipleri rahatça izleyerek oradaki davranışları örnek alabilecekler.
Okullarda başarı oranı düşecek!

Çocuklar teneffüsler de hareket edip deşarj olmak yerine zamanlarını 3G teknolojisine uygun telefonlarla geçirecek, derse döndüklerinde derse konsantre olamayacak, akılları yarım bıraktıkları oyunda ya da sohbette kalacak. Kısacası çocukların bütün dikkatleri ve ilgileri telefonlarında olacak ve o gün hangi konular işlendi, yarın hangi dersler var diye düşünüp okula hazırlık yapmayacaklar. Bu çocukların okul başarısının düşmesine ve aile ile çocuk arasındaki tartışmaların artmasına neden olacak.
Fiziksel gelişimleri ve becerileri gerileyecek!
Önceden çocuklar bir konuda araştırma yaparken kütüphaneleri kullanır ve hareket ederlerdi. Şimdi ise bir tıkla bütün bilgi ayaklarının altında olduğu için harekete ve emek harcamaya gerek kalmıyor. Ayrıca önceden çocuklar daha fazla fiziksel etkinlikler yaparlardı. Çocuklar sokaklarda ip atlar, voleybol, futbol, yakar top, saklambaç oynar, ağaçlara çıkar, meyve toplar, bahçeyle uğraşırlardı. Bu etkinlikler çocukların çeşitli beceri kazanmalarına yardımcı olurdu. 3G teknolojisi ile günlerin büyük kısmını evde, okulda telefonlarıyla oynayarak geçiren çocukların fiziksel becerilerini geliştirmelerine fırsatları olmayacak.
Sağlık problemleri artacak!
Çocukların günün büyük kısmını bilgisayar ve telefonla geçirmeleri ve uzun süre bilgisayar ekrenına bakmaları çeşitli sağlık problemlerine neden olacaktır. Bel ağrısı, kamburlaşma, göz bozuklukları bunlardan birkaçıdır. Aynı zamanda abur cubur yeme alışkanlığının artmasıyla obez çocukların sayısı artacak. Çocukların dikkat süresi kısalacak ve dikkat dağınıklığı problemleri ortaya çıkacak.
Türkçemiz bozulacak
3G teknolojisiyle çocukların her yerde chat yapma imkanları olacak. Formlardaki yazılar ve chat’te yazdıkları kısaltmalar farklı bir dili ortaya çıkaracak. Kullandıkları anlamsız kelimeler ve kısaltmalarla Türkçe kelimeleri unutacaklar. Yarı İngilizce, yarı Türkçe farklı kelimeler Türkçe’lerinin bozulmasına neden olacak.
Kültürel değerlerimiz de unutulacak!
İnternetin bu kadar yaygın kullanımı tek kültür yaratacak. Belki iki nesil sonra kültürümüze özel bir şey kalmayacak. Çocuklarımıza kültürümüzün gelenek ve görenekleri bir süre sonra komik gelecek ve büyüklere saygı ve sevgi kalmayacak.
Kısacası bu saydıklarım 3G teknolosiyle internet kullanımının çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerinden sadece bir kaçıdır ve bunlar çocukların beden ve ruh sağlığında birçok probleme neden olacaktır. Çocuklarınızın sağlıklı gelişimi istiyorsanız teknolojinin olmadığı bir köyde büyütün. Sağlıklı yiyeceklerle, bilgisayardan uzak duran, üreten, çalışkan çocuklar yetiştirin. 3G teknolojisi ise bunun tam tersi bir köy yaratacak. Tembel, üretmeyen, hazıra konan, sorumsuz, yeteneksiz, beceriksiz, asosyal robotlar olacak çocuklarımız. Peki, bunu önlemek için neler yapabilirsiniz?
3G Tehlikesinden çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz?
Evde ve internet kafelerde internet kullanımı sınırlandırılamıyorken 3G teknolojisi uyumlu mini bilgisayar ve cep telefonuyla internet kullanımını nasıl sınırlandıracağız? Burada ailelere büyük görevler düşüyor.
Öncelikle anne-babalar, pahalı hediye alarak çocuklarına gösteremedikleri ilgiyi ve sevgiyi telafi etmeye çalışmamalı ve 3G teknolojisi uyumlu telefonları kesinlikle çocuklarına almamalılar.
Bununla birlikte çocukların bu telefonları satın alması kanunen önlenmeli. Nasıl ki içkinin belli bir yaş gurubunun altına satılması yasaksa, 3G uyumlu telefonların da çocuklara satılmaları yasaklanmalıdır. Çünkü 3G teknolojisi uyumlu cep telefonlarının satışında bir yaş sınırının olmaması her yaş grubundaki çocuğun bu telefonlara ve internete her yerde erişme imkânı tanıyacak.
Aileler kesinlikle çocuklarına 3G uyumlu telefonlarını vermemeli, çocukların telefonlarını habersiz almalarına karşı çeşitli önemler almalılar. Çocukların güvensiz internet sitelerine erişimlerini çeşitli programlar yükleyerek ve telefonlarına şifre koyarak önleyebilirler.
Okulda ve okul servisinde bu telefonların kullanılması kesinlikle yasaklanmalıdır. Aileler çocuklarının telefonları okula götürmesine izin vermemelidirler.
Çocuklar arkadaşlarının telefonundan interneti kullanarak yanlış arkadaşlıklar edinebilirler. Buna karşı aileler çocuklarıyla iyi iletişim geliştirmeli ve sık sık sohbet etmelidirler.
En önemlisi anne babalar olarak çocuklarımıza güvendiğimizi göstermeli ve saygı duymalıyız. Çünkü ne kadar önlemde alınsa da internetin bu kadar yaygın olması nedeniyle çocukların internete erişimlerini sınırlamak neredeyse imkansız. Bu nedenle tek yapılacak şey ailelerin çocuklarıyla iyi bir iletişim geliştirmesi ve çocuklarına güvenmesidir. Eğer aileler dönemsel olarak bazı olaylardan dolayı çocuklarıyla problem yaşarlarsa bir pedagogdan profesyonel bir destek alarak iletişimlerini düzeltmeliler.
3G teknolojisinden çocuklarınızı korumanız dileğiyle…
Pedagog Sevil Gümüş
Bir önceki Balık etli olmanın avantajları başlıklı konumuzda aşırı kilolar, aşırı zayıf olmak ve böbrek rahatsızlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.