5 farklı sağlıklı yaşam reçetesi

5 farklı sağlıklı yaşam reçetesi

Sağlıkla ilgili konularda yapılan araştırmalarla her geçen gün yeni bilgiler ve bulgular ortaya çıkarılıyor. Yeşil mucizeyi dikkatli kullanın
Yeşil çay mucizesi erkeler ve kadınlar üzerinde aynı etkiyi yaratmaz. Bu araştırmalarla ulaşılan yararlı bilgilere dikkat ettiğimizde sağlıklı bir yaşam sürmek oldukça kolay. Tokyo’daki Uluslar arası Kanser Araştırma Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre, yeşil çayın içinde bulunan ‘polifenol’ isimli madde, kadınlarda mide kanserini yüzde 75 oranında önlerken maalesef erkeklerde aynı etkiyi göstermiyor. İşte yine uzmanlarca yapılan araştırmalarla oluşturulan 5 sağlıklı yaşam reçetesi…
1
Hatta erkeklerde mide kanseri riskini iki katına çıkarabiliyor. O nedenle, beyler yeşil çaya dikkat! Yeşil çay mucizesini mümkün olduğunca dikkatli kullanın.
Eğer kendinizi mide kanseri riskinden uzak tutmak istiyorsanız işte size sağlıklı bir reçete;
Sebze ve meyve ağırlıklı beslenin.
Sigarayı en aza indirin veya tamamen hayatınızdan çıkarın. Her gün vücudunuzun ihtiyacı olan C vitaminini mutlaka alın.
Kolesterol seviyenizi normalin altına düşürmeyin. Araştırmalar kolesterolü normalin altında olan kimselerde mide kanseri riskinin iki katına çıktığını ortaya koydu.
2. Patatesi çok sıcak yemeyin
Patates gibi nişastalı yiyecekleri uzun süre çok yüksek ısıda pişirdiğinizde ‘acrylamide’ adında kanserojen madde üretiyor.
‘Journal of the Science of Food and Agriculture’ dergisine açıklamada bulunan araştırmacılar, ‘asparajin’ isimli amino asidin şekerle reaksiyona girerek kanserojen madde ürettiğini belirttiler.
Patates ve benzeri yiyecekleri pişirmeden önce en az 30 dakika suda bekletin. Böylece pişerken ortaya çıkacak kanserojen miktarını yüzde 40 oranında düşürebilirsiniz.
3. Multi-vitaminlerden uzak durun

Yapılan son araştırmalar gösteriyor ki, ne kadar çok ekstra multi-vitamin kullanıyorsanız kanser riskini de o kadar arttırıyorsunuz.
‘Harward Men’s Health’ dergisinin haberine göre, günlük multivitaminlerinizi daha geniş çaplı araştırma sonuçları ortaya çıkıncaya kadar rafa kaldırın.
Araştırmalar multi-vitamin hapları kullanan erkeklerde prostat kanseri ve kolon kanseri riskinin arttığını ortaya koydu. Eğer yine de kullanmakta ısrar ediyorsanız D vitamini tabletlerini kullanın!
4. Prostatınızı koruma yolları
Soya fasulyesi mucizevî bir bitki. İçerdiği ‘genistein’ isimli antioksidan madde prostat kanseri riskini yüzde 96 seviyelerine kadar azaltabiliyor. Prostat kanseri her yıl 30 bin kişinin canına mal oluyor.
Seks yaşamınızı sağlıklı bir şekilde sürdürmek istiyorsanız her gün sebze ağırlıklı beslenmekten vazgeçmeyin.
Günlük kalori ihtiyacınızın yüzde 20′sini yağsız proteinlerden elde etmeye özen gösterin. Her gün düzenli alkol alın ama aşırıya kaçmayın. Günde 2 kadeh alkolün üzerine çıkmayın.
5. Kayganlaştırıcı kremlere dikkat edin
Seks sırasında kullandığınız birtakım ürünler hiç beklemediğiniz etkiler yaratabilir. Mesela kullanmış olduğunuz kayganlaştırıcı kremler spermlerinizin hareketliliğini düşürebilir.
Cleveland Kliniği’ndeki araştırmacılar, bu ürünlerin içindeki gliserin’in sperm hareketliliğini azaltırken, düşük pH seviyesinin de spermlerin zarar görmesine neden olduğunu belirtiyor.

Bir önceki yazımız olan Odun ateşinde pişirilen yemek zararlı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: sağlıklı yaşam reçetesi, sağlık yaşam reçetesi ne demektir, sağlıklı yaşam reçetesi nedir, multi vitamin hapları faydaları, saǧlık yaşam recetesi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.