5 yılı atlatan evlilik devam ediyor

5 yılı atlatan evlilik devam ediyor
Rian Dişçi ile Dr. Halim İşsever’in, 3 bin 60 boşanma vakasını inceleyerek yaptıkları araştırma, evlilikte en kritik dönemin, ilk 5 yıl olduğunu ortaya koydu.
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr.
Yapılan araştırmalar, boşanan çiftlerin yarıya yakınının evliliklerinin en fazla 5 yıl sürdüğünü ve boşananların yarıya yakınını da çocuksuz çiftlerin oluşturduğunu ortaya çıkardı

Araştırma sonucu; boşanan çiftlerin yarıya yakınının evliliklerinin en fazla 5 yıl sürdüğü, boşanma davası açanların büyük bölümünü (yüzde 67) kadınların oluşturduğu ve ‘şiddetli geçimsizliğin’, başlıca boşanma gerekçesi olarak gösterildiği tespit edildi.
Boşanma sebepleri arasında ikinci sırayı ‘alkol kullanımı’, üçüncü sırayı, ‘cana kast ve fena muamele’, dördüncü sırayı ‘terk’, beşinci sırayı da ‘zina’ aldı.

Araştırma sonucuna göre, boşanan çiftler arasında, erkeklerin yüzde 66,1′nin yaşı, kadından 1 ila 10 yaş arasında daha fazla. Evliliklerin yüzde 40,4′ü, evliliğin ilk 5 yılında gerçekleşiyor.
Boşananların yüzde 41,6′sını ise çocuksuz çiftler oluşturuyor. Bu arada, aynı araştırmada, Türkiye’de boşanma hızı oranının binde 1′den az olduğu, bu oranın ABD’de binde 4,57, Almanya’da binde 4,60, Finlandiya’da binde 2,70, Avusturya’da 2,11, İsviçre’de 2,23, Norveç’te 2,54 olduğuna dikkat çekildi.
Bir önceki İdrar yolu enfeksiyonları böbrek yetmezliğine gidebiliyor başlıklı konumuzda çocuk sağlığı, genital anormallik ve idrar kaçırma hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: evliligimin 4 yilinda bosanmak, evliliğin devamı için önemli 5 yıl, evliliğin ilk 5yılı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.