Adet gecikmesi kaç gün sürer?

Adet gecikmesi kaç gün sürer?
Normal adet kanaması 28 gün olarak kabul edilmiş olup bazı sebeplerden ötürü kanama gecikmekte ya da erken bir dönemde meydana gelmektedir.

 
Ergenlik dönemine girmiş sağlıklı her genç kız, menopoz dönemine kadar her ay düzenli adet görmekte ve sağlıklı bir adet kanaması da 28 günde bir görülmektedir. Bunu anlamanın en basit yolu aşırı geciken adet kanamalarınızda uzman kadın hastalıkları doktoruna başvurmaktır. Bu tür durumlar kadınların endişelenmesine yol açarak akla hemen kötü bir sorunun varlığı getirilir.
Alışılagelmiş bir sürecin çok öncesinde ya da çok sonrasında meydana gelen adet kanamaları birçok kadının tasaya düşmesine sebebiyet vermekte ve belki de ciddi kadın hastalıklarının sinyallerini yakmaktadır
Ancak bazı geciken ya da erken olan adet kanamaları da normal kabul edilebilir.
 

Adet gecikmesi kaç güne kadar normaldir?

 
Her ay ortalama 28 günde bir kanama olması gerekirken, bu süreden erken yani 21. günde ya da geç yani 35. günde görülen kanamalar normal kabul edilebilir. Adet gecikmesinin 7 gün olması normal sayılan bir adet kanamasıdır. Ancak 7 günden sonra görülen adet kanamaları için bir şeyler muhakkak yolunda gitmiyor demektir.
Adet gecikmesinin sebebi eğer gebelik değil ise, stresten, hastalıktan, kullanılan ilaçlardan, aşırı kilo alımından ya da menopozdan şüphe edilir.
Bir önceki Seyahate çıkacak anne adayları dikkatli olmalı başlıklı konumuzda anne adayları, Derin Ven Trombozu ve emboli hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: adet gecikmesi kaç gün, geciken adet nasıl getirilir, adet gecikmesi kaç gün sürer, adeti gecikenler, adet gecikmesi kaç gün olur

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.