Ağız kuruluğunun nedenleri

Ağız kuruluğunun nedenleri

Bilhassa sıcak yaz günlerinde hemen hemen herkesin yaşadığı bir sorun olan ağız kuruması, konuşmada zorluk çekmemize, dilimizde yanma hissine, özellikle kuru besinleri çiğnemede zorlanmaya, tat bozukluğuna ve ağız kokusuna sebep olmaktadır.
Ağız kuruluğu sebepleri arasında hormonal bozukluklarda rol oynar. Ağız kuruluğunun nedenleri hakkında bilgileri uzmanlar sizler için açıkladı…

 

Tek başına olmasa da yaşın ilerlemesi ağız kuruluğuna yol açan nedenlerdendir. Ayrıca radyoterapi uygulamalarında tükürük bezleri hasar gördüğü için, bu hastalarda da ağız kuruluğu meydana gelir. Sistemik hastalıklar, nörolojik rahatsızlıklar, kullanılan ilaçlar ağız kurumasında önemli bir etkene sahip olurken, beslenmenin sürekli sıvılardan yana yapılmasından ötürü çiğneme kabiliyetinin azalması da ağız kuruluğu nedenleri arasındadır
Deconjestanlar, diüretikler, tansiyon ilaçları,antidepresanlar, antihistaminikler gibi ilaçlarda ağız kuruluğuna yol açar.
Bir önceki Nefes kokusunun giderilmesi başlıklı konumuzda ağız kokusu nasıl giderilir ve ağız kokusunu önlemek için hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.