Ağızdaki bakteriler ağız kokusuna neden oluyor

Ağızdaki bakteriler ağız kokusuna neden oluyor

Nefesimizin kötü kokmasından hiçbirimiz hoşlanmayız. Ağız kokusuna ayrıca sigara ve alkol, ağızdan nefes alıp verme, ağız kuruluğu, solunum ve sindirim yolu iltihapları da yol açıyor.

Ağız kokusunun başlıca sebebi bakterilerdir.
Ağız kokusunun önemli sebeplerinden biri diş taşlarıdır. Diş taşları ağızda kalan yemek artıklarının üzerine tükürükten gelen minerallerin çökelmesiyle oluşur. Bunları azaltmak için ise her yemekten sonra dişleri fırçalamak çok önemlidir
Kötü kokan bir ağız ve nefes hayatımızın her alanında bizi birçok olumsuzlukla baş başa bırakır. Ağız kokusunun başlıca sebebi ağzımızda yaşayan bakterilerin ürettiği hidrojen sülfid gibi kuvvetli sülfür gazlarından olan volatil sülfür bileşikleridir. O nedenle ağzımızda yaşayan bakteri sayısını mümkün olduğunca azaltmaya çalışmalıyız. Bunun içinde her yemekten sonra dişleri fırçalamak çok önemlidir.
Ağız kokusunun en önemli sebeplerinden birisi de diş taşlarıdır. Diş taşları ağızda kalan yemek artıklarının üzerine tükürükten gelen minerallerin çökelmesiyle oluşur. Diş taşları oluştuktan sonra dişleri fırçalamakla bu taşları temizleyemezsiniz. Ancak bir diş hekimi bu temizliği yapabilir. Diş taşları temizlenmezse dişetlerinde iltihap oluşturur. Diş eti iltihapları dişetlerinde kanama, kemikte yıkım ve sağlam dişlerin sallanıp düşmesine sebep olur. Diş taşlarını temizletmenin dişlere hiçbir zararı yoktur.
Ağzımızdaki çürükler, kötü yapılmış dolgular, eskimiş ve kötü protezler de ağızda koku yaparlar. Çünkü bu ortamlar yemek artıklarının kolayca biriktiği ve bakterilerin rahatça üreyebildiği yerlerdir.
Ağız kokusunun diğer sebepleri arasında sigara ve alkol kullanımı, sürekli ağızdan nefes alıp verme, ağız kuruluğu, solunum yolu iltihapları, kronik sinüzit, sindirim sistemi hastalıkları böbrek hastalıkları ve diabet sayılabilir.
Ağız kokusunu önlemek için birkaç tavsiye:

Ağzınızdaki eskimiş dolguları, kötü protezleri değiştirtin. Çürüklerinizi tedavi ettirin. 6 ayda bir diş hekimine giderek düzenli kontrollerinizi yaptırın ve gerekliyse diş taşlarınızı temizlettirin.
Günde en az sekiz bardak su için. Bu sayede akışkan ve oksijenden zengin bir tükürük yapısına sahip olursunuz.
Alkol ve sigaradan uzak durun. Her ikisi de ağız kuruluğu yaptığından, bakterilerin yaşaması için uygun bir ortam oluşturur.
Diş fırçasıyla birlikte diş ipi kullanın. Çünkü fırçayla dişlerinizin arasını çok iyi temizleyemezsiniz. Diş aralarını diş ipiyle temizleyerek oralarda bakterilerin üremesini engelleyin. Alkol içermeyen ağız sularıyla gargara yapın. Alkol içeren gargaralar ağız kuruluğuna sebep olmaktadır.
Dilin üzerindeki girintiler bakterilerin kolayca üreyeceği yerlerdir. Dilinizin üzerini diş fırçanızla ya da dil için üretilmiş özel fırçalarla fırçalayın.
Burnunuzdan nefes alıp vermeye özen gösterin. Burnunuzla alakalı anatomik bir bozukluğunuz varsa öncelikle bunu düzelttirin.
Bir önceki Ağız kokusunun başlıca 4 sebebi başlıklı konumuzda ağız kokusu neden kaynaklanır, ağız kokusu neden oluşur ve ağız kokusunun nedenleri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: ağızda bakteri, dilde yemek artiklarininsebebi nedir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.