AIDS ilaçları hastaların yaşam süresini uzattı

AIDS ilaçları hastaların yaşam süresini uzattı

HIV virüsü ile mücadelede geliştirilen ilaçlar, hastaların ömrünü eskiye oranla 13 yıl uzatıyor. 1996-1999, 2000-2002 ve 2003-2005 yıllarında yüksek gelirli ükelerdeki AIDS hastalarının yaşam süreleri ele alındı. İngiltere’de Bristol Üniversitesi çalışanlarının katıldığı bir araştırma AIDS’e yol açan HIV virüsü ile mücadelede geliştirilen ilaçların, hastaların ömrünü eskiye oranla 13 yıl uzattığını ortaya koydu.
İncelenen dönemlerde yalnız 2 bin hastanın öldüğü tespit edildi.
Araştırmada 43 binden fazla hasta incelendi
Araştırmaya göre 20 yaşında AIDS teşhisi konulan bir kişinin 39 yıl daha yaşayabildiği ortaya çıkarıldı. 90′larda bu süre 36 yılken, 2003-2005 arasında antiretroviral ilaçlar sayesinde hayatta kalma süresinin 13 yıl daha uzadığı anlaşıldı.

Konuyla ilgili konuşan Prof. Jonathan Sterne, “Gelişmeler AIDS’i ölümcül bir hastalık olmaktan çıkarıp şeker hastalığı gibi uzun vadeli kronik bir hastalık durumuna taşımıştır ” diye konuştu.
Antiretroviral ilaçlar, HIV’in vücutta çoğalmasını ve etkinleşmesini engelleyerek tedavi sağlıyor. Yöntem 90′lı yıllarda ortaya çıkmıştı ancak o zamandan bu yana gelişti ve maliyeti düştü. Bakılanlar: Aids HASTALIĞI Ve Tedavi İlaçlar, aids ilaclari

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.