AIDS tedavisinde kilit gen bulundu

AIDS tedavisinde kilit gen bulundu

Araştırmacılar, insanlarda da bulunan Apobec3 adlı genin , insanlarda farelerdekiyle aynı rolü oynayabileceğini ve AIDS’e yol açan retrovirüsü etkisiz hale getirebileceği görüşünde.

Bu tez, Apobec3′ün ürettiği proteinlerin anti-HIV özellikleri taşıdığını ve bu genin bulunduğu kromozom bölgesinin vücuda bulaşan virüsün gücünü etkileyebileceğine ilişkin önceki araştırmaları destekliyor.Bu genin bulunmasının AIDS aşısının geliştirilmesi açısından önemli olduğu ve HIV’e maruz kalan bazı kişilerin neden virüsü kapmadıklarını açıklayabileceği vurgulandı..
Bulaşıcı bir virüs hastalığı olan AIDS tedavisinde önemli bir adım atıldı ve antikorların üretiminde kilit rol oynayan bir gen bulundu. . Amerikalı bilim adamları, Apobec3 adlı genin, farelerde retrovirüsleri etkisiz hale getiren antikorların üretilmesini sağladığını ve böylece hayvanların enfeksiyonlarla savaşabilmesine olanak verdiğini belirttiler.
AIDS’e yol açan HIV gibi retrovirüsleri etkisiz hale getirebilen antikorların üretiminde kilit rol oynayan bir gen bulundu

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.