AIDS’te umut verici gelişme

AIDS’te umut verici gelişme

Eşcinsel ilişkileri bulunan erkekler, HIV bulaşma riskinin en yüksek olduğu gruplardan birini oluşturuyor.
Yaklaşık 3 yıl süren klinik araştırmalar sonucu, ağızdan alınan kombine ilaç tedavisinin eşcinsel erkeklerde AIDS hastalığının sorumlusu virüsün (HIV) enfeksiyon riskini yüzde 43,8 oranında azalttığı tespit edildi. ABD’de, her yıl yeni 56 bin enfeksiyonun yüzde 53′ü bu grupta görülüyor.
Fauci, araştırmanın, toplumun AIDS hastalığından orantısız bir şekilde etkilenen bir grupta enfeksiyon riskinin HIV bulaşmadan önce koruma yöntemi uygulanabileceğinin somut bir kanıtı da olduğunu kaydetti.
Amerikan Ulusal Allerji ve Enfeksiyonlu Hastalıklar Enstitüsü (NIAID) Direktörü Dr Anthony Fauci, Güney Afrika, Tayland, Peru, Ekvator, Brezilya ve ABD’de 2007 ayının temmuz ayında başlatılan ve 2009 yılının aralık ayında sona eren klinik deneyin sonuçlarının çok önemli ve umut vaat edici olduğunu belirtti

Düzenli eşcinsel ilişkisi bulunan 18-67 yaş arasında HIV bulaşmamış, 29′u transseksüel, 2 bin 499 erkek arasında yapılan klinik araştırmada, her deneğe rastgele olarak, “Truvada” adı verilen ve 200 miligram “emtrisitabin” ile 300 miligram “tenofovir”den oluşan bir ilaç kombinasyonu ya da “plasebo” verildi.
Sonuçları New England Journal of Medicine’de yayınlanan araştırmada, tüm deneklere araştırma sırasında aynı zamanda cinsel ilişkiyle geçen diğer hastalıkların önlenmesi için gerekli tedaviler de uygulandı.

Yaklaşık 3 yıl süren araştırma sonuçlarının analizinde, toplam 100 HIV enfeksiyonu vakası görüldü. Bu vakaların 36′sı “Truvada” ilacını alan bin 251 denek arasında, 64′ü de “plasebo” verilen bin 248 katılımcı arasında görüldü. İlacın bir günlük doz kullanımının böylece HIV riskini yüzde 43,8 oranında azalttığı belirlendi.
Araştırmada, ilacı düzenli kullananlarda enfeksiyon riskinin ise yüzde 72,8 oranında düştüğü ortaya çıktı.
Amerikan ilaç üreticisi Gilead Sciences tarafından üretilen Truvada, araştırmada ücretsiz dağıtıldı.
NIAID’nin büyük bölümünü finanse ettiği araştırmaya Bill ve Melinda Gates Vakfı da maddi destek sağladı. Bakılanlar: eşcinsel ilişkinin zararları, eş cinsel zararları, eşcinsellik zararları

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.