Akciğer amfizemi neden olur?

Akciğer amfizemi neden olur?

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz, birçok kişinin sağlık sorunu olan ve yaşamayı bir hayli zor kılan akciğer amfizemi, akciğerlerdeki hava keseciklerinin (alveol) gerilip genişlemesiyle husule gelen bir sorundur. Kalıtsal hastalık olarak da husule geldiği düşünülen akciğer amfizeminin önemli nedeni küçük yaşlardan beri tüketilen sigaradır.

Sinsice ilerleyen akciğer amfizemi genellikle ileri ki vakalarında belirtiler göstermekte ve ilk belirtisi de nefes darlığı olmaktadır. Peki bu rahatsızlık neden olur? İşte akciğer amfizemi nedenleri. Bu sağlık problemi akciğerlere hava girişi ve hava keseciklerinde kan gazları (oksijen-karbon dioksit) dengesini bozmakta, ileri vakalarda ise akciğerler genişlemiş, solmuş ve kurumasına sebep olmaktadır.

Kronik bronşit, akciğer veremi ve astım gibi ciddi sağlık problemleri sonucunda gelişen akciğer amfizemi, bilhassa yaşın ilerlemesi ile ciddiyeti daha da artan ve akciğerlerde yaygın bağ doku artışı esnekliğinin yitirilmesinde rol oynayan bir sağlık sorunudur
Nefes darlığı ilk evrelerde sadece hareket halindeyken gözlenirken, zamanla hastanın hareket etmediği durumlarda da nefes darlığı görülmektedir. Solunumun bu denli yüzeyselleşmesi akciğer amfizemi hastasının hayatını zora sokar.

Bir önceki yazımız olan Karında şişlik nedenleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: akciger amfizemine ne sebep olur, akciğer kuruması nedenleri, akciğer kuruması nedir, cilt altıamfizemini neden olur

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.