Akciğer kanseri tedavisinde umut ışığı

Akciğer kanseri tedavisinde umut ışığı
Araştırmaya göre “FGFR1” genlerindeki bozukluk akciğer kanserine yol açıyor.
Almanya’daki Köln Üniversitesi ve Max Planck Enstitüsü’nde görevli bilim insanları en sık rastlanan akciğer kanseri türü olan epitel hücreli akciğer kanserine neden olan geni tanımladı. Araştırma sonunda hastaların 15’inde “FGFR1” geninde bozukluk saptandı.
Uzmanlar araştırma için 155 kanser hastası üzerinde inceleme yaptı.
Yapılan araştırmalar sonucu akciğer kanserine neden olan gen tanımlandı ve akciğer kanserine neden olan gen bozukluklarının tedavisi için yeni ilaçlar üretildi
Daha sonra 153 kişilik ikinci grup incelendi bunların da yüzde 22’sinde aynı gende bozukluk görüldü.
Araştırma ekibinden Roman Thomas, gen bozukluğunu göz önüne alarak hazırladıkları bir bileşimin yassı epitel hücreli akciğer kanseri olan farelerde denendiğini ve tümörlerin küçüldüğünü söyledi.
Thomas farelerde yararlı olan bileşimin insanlarda denenmeye hazır olmadığını vurguladı.
Akciğer kanseri için ilaç geliştirildi

İlaç firmaları ise insanlarda denenmek üzere yeni ilaçlar üretti. Avustralya’nın Melbourne kentindeki St. Vincent Hastanesi doktorları ise bu gen bozukluklarından yola çıkarak geliştirdikleri ilacı önümüzdeki yıl denemeye başladıklarını açıkladı. Uzmanlar bunun kanser tedavinde çığır açacağını ifade etti.
Yassı epitel hücreli akciğer kanseri en sık görülen akciğer kanseri tipi. Akciğer kanserlerinin dörtte birini oluşturuyor. En büyük nedeni sigara ve solunum yolları ile alınan zararlı maddeler.
Erkeklerde kadınlardan daha fazla görülüyor.
Türkiye’de her yıl 30 bin kişi akciğer kanserine yakalanıyor. Yılda 15 bin kişi ise akciğer kanserinden yaşamını yitiriyor.
Bir önceki Kanser virüsü evlilik dışı ilişkiyle yayılıyor başlıklı konumuzda cinsel yolla bulaşan hastalıklar, rahim ağzı kanseri ve smear testi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: fgfr1n geni

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.