Akciğer yaşını öğrenen sigarayı bırakıyor

Akciğer yaşını öğrenen sigarayı bırakıyor
Araştırmayı yapan Gary Parkes, bir gruba test sonuçları hakkında hiçbir bilgi vermediklerini; diğer gruba ise akciğerlerinin yaşını söyleyerek, sigarayı bırakırlarsa tahribatın azalacağını anlattıklarını belirtti. Akciğerlerinin kaç yaşında olduğunu öğrenen tiryakiler, böylece sigarayı daha kolay bırakıyor.
Tiryakilerin ciğerlerinin sağlıklı bir insanınkiyle karşılaştırılması sonucu saptanan akciğer yaşı, tiryakilerin sigaranın sağlığa ne kadar zararlı olduğunu anlamalarına yardımcı oluyor. Uzun zamandır sigara içen 35 yaşın üzerindeki 561 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada, deneklerin ciğerlerinden çıkardıkları havanın hacmi ölçüldü. …

Tiryakilerin ciğerlerinin sağlıklı bir insanınkiyle karşılaştırılması sonucu saptanan akciğer yaşı, tiryakilerin sigaranın sağlığa ne kadar zararlı olduğunu anlamalarına yardımcı oluyor
Bir yıl sonra, akciğerlerinin yaşı söylenenlerin yüzde 13ü sigarayı bırakırken, diğer grubun sadece yüzde 6sı sigarayı bıraktı.

Bir önceki Sünnet cinsel hastalıkları azaltıyor başlıklı konumuzda AIDS hastalığı, cinsel hastalıklar ve enfeksiyon riski hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: akciğer yaşı nasıl hesaplanır

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.