Alerjik astımın belirtileri nelerdir?

Alerjik astımın belirtileri nelerdir?
Tekrarlayan şekilde göğüste ağrı ve sıkışma, solumada zorlanma, balgamlı öksürük ortaya çıkmaktadır. Periyodik olarak ataklar şeklinde görülen bu belirtilerin görülme sıklığının artması, alerjik astımın kronikleşme yolunda olduğunun da bir göstergesidir.

Astım daha çok çocukları etkilemekte ve çoğu çocukta astımın sebep olduğu sağlık problemlerinden dolayı yaşamını yitirmektedir.

 

Alerjik (akut) astım belirtileri

 
Akut astımın belirtileri ilk evrelerde inatçı öksürük ve hırıltılı nefes alma şeklinde görülür.
Havadan gelen ufacık bir toz zerresine bile tepki veren bir bünyeye sahip olan astım hastaları, bağışıklık sisteminin hassaslaşması ile solunum yollarında görülen bu hastalığa yakalanmalarının yanı sıra solunum yollarında iltihaplanma ve şişme gibi şikayetleri de çekmek zorunda kalırlar. Kronik ve akut (alerjik) olarak iki çeşitte görülen astım hastalığının bu makalemizde alerjik olan çeşidini ele alarak nasıl belirtiler gösterdiğini açıklayacağız
Çocukluk döneminde görülen alerjik astımın belirtileri ise, genelde boğazda şişkinlik, öksürük nöbetleri, nefes darlığı ve hızlı hızlı nefes alıp vermektir. Yetişkinlerle hemen hemen aynı olan bu belirtilerin ortaya çıktığı anda astım tedavisine başlamak gerekir.
Astım hastalığının tedavi aşamasında çok dikkatli olmalı ve mümkün mertebe toz, akarlar, polen, duman gibi astımı tetikleyici faktörlerden uzak durulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Ayaklarda morarma nedenleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: alerjik astim belirtileri, alerjik astımın belirtileri, astımın zararları nelerdir, alerjık oksuruk evrelerı, alerjinin evreleri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.