Alkol tüketimi horlamaya neden oluyor

Alkol tüketimi horlamaya neden oluyor

Yapılan araştırmalar, alkol tüketiminin dokuları gevşeterek horlamaya neden olduğunu ortaya koydu. Scharf, insanın uyuduğu zaman kas gücünü kaybettiğini ve bu kaybın her yerde, kısmen boğaz bölgelerinde oluştuğunu belirtti.
Neden horlarız?
Tri-State Uyku Bozuklukları Merkezi’nin yöneticisi Martin Scharf, horlama yaş ve cinsiyet ile önemli değişiklik gösterse de insanların yarısından fazlasının horladığını tahmin ediyor. İşte nedenleri arasında alkol tüketimi de olan horlamanın nedenleri ve horlamadan kurtulma yöntemleri…
Horlamak yanımızda yatanı rahatsız etmenin yanında düşündüğünüzden daha ciddi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Horlama yaş ve cinsiyet ile önemli değişiklik gösterse de insanların yarısından fazlasının horladığı tahmin ediliyor

Horlamaya yol açan diğer bir nedenler ise, boyun genişliği ve kilo, uyku apnesinin en büyük belirleyicisidir. Ayrıca alerjiniz varsa ve burnunuzdan nefes almada zorlanıyorsanız muhtemelen ağzınızdan nefes alıp verirsiniz. Bu horlama için iyi değildir. Sabahları çok kuru bir boğazla uyanırsanız, ağzınız açık uyuyorsanız burada artan bir uyku apnesi riski vardır. Bunun yanında alkol de dokuları gevşeterek horlamaya yol açar.
İşte Dr. Martin Scharf’ın horlamadan kurtularak iyi bir gece uykusu çekmek için tavsiyeleri…

Kilo verin
Düşük vücut kütlesi daha küçük boyun, daha büyük hava yolu ve sağlıklı bir yaşam tarzı anlamına geliyor.
Snore ball tekniği
Hastaların uygun pozisyonda yatmaları tavsiye edilir. Hastanın bunu gerçekleştirebilmesi için snore ball tekniği kullanılabilir. Burada, hastanın sırt üstü uyumasını engellemek amacı ile hastanın sırtına bir tenis topu tutturulur ve böylece hasta sırt üstü yatırılmaz.
Burun akıntısı ve doğru burun spreyleri
Bu işe yarayabilir, ancak burundan çok boğaz için olan spreylerden uzak durun.
Eğer bu yöntemler işe yaramazsa bir doktora başvurmanız gerekiyor.
Bir önceki Uzmanından sağlıklı yaşam reçetesi başlıklı konumuzda ağız ve diş bakımı, diş bakımı ve Diyet hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.