Alkolizm

Alkolizm
ailesine. kontrolunu kaybetme ve istenmeyen sonuçların varlığına rağmen ısrarla alkol kullanımını sürdürme gibi özellikler gösteren uzun süreli ve ilerleyici bir hastalıktır.

Alkol bağımlılığı,alkolün etkilerine ruhsal olarak gereksinim duyduğumuz anlamına gelir. arkadaşlarına ve işine verdiği zararlara rağmen içmeyi sürdürür.

Bunun yanısıra alkole fiziksel bir bağımlılık da gelişir. Alkolizm, sürekli alkol içme dönemleri. Bu durumda kişi kendisine
Ayrıca özellikle erken yaşta alkolik olan erkeklerin oğullarında alkolizme bir eğilim olduğu gösterilmiştir. Bu genetik faktörler bazı alkoliklerde nörolojik komplikasyonların(sinir sisteminde alkolün neden olduğu bozukluklar)oluşmasına yolaçabilir.

Fiziksel alkol bağımlılığının belirtileri arasında, alkole dayanıklılığın giderek artması (tolerans) ve alkol kullanımı kesildiğinde ya da ara verildiğinde yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması bulunur. Tekrar içki içildiğinde bu belirtiler ortadan kalkar. Yoksunluk belirtileri inatçı bir başağrısı,sıkıntı hali, uykusuzluk ve bulantı hissinden tremor (titreme dönemleri), bilinç bozuklukları ve katılma nöbetlerine kadar değişebilir. (bkz. Alkol Yoksunluğu ve Delirium Tremens).

Alkole dayanıklılık alkol bağımlılığının ilk işareti olabilir. Bir dönem alkol kullanımından sonra alkolün beklenen etkileri ortaya çıkmıyorsa alkol dayanıklılığı (tolerans) sözkonusudur. Bu nedenle normalde zehirlenme belirtilerinin ortaya çıkması gereken bir kanalkol yoğunluğunda bile alkolik kendine hakim gibi görünebilirAlkol uzun dönem alkol kullananlarda sürekli kullanmayanlardan daha hızlı parçalanır.

Dikkat! Alkol dayanıklığınız ne kadar artarsa artsın, karaciğer saatte alkol derecesi 80 olan 30ml. içkiden fazlasını parçalayamaz. Aşırı alkol kullananlarda, alkol dayanıklılığı giderek azalır ve daha düşük alkol miktarlarıyla sarhoş olabilirler. Bu durum büyük olasılıkla hasara uğramış karaciğerin alkolü daha yavaş parçalamasından kaynaklanır. Ayrıca yaşlanma ve sinir sisteminin tutulmasının da bir rolü olabilir.

Dayanıklılık ve yoksunluk belirtileri dışında alkol alışkanlığı veya bağımlılığının belirtileri nelerdir?

Doktorunuz, karaciğer sirozu, alkolik hepatit veya kardiyomyopati gibi alkol alışkanlığının neden olduğu ciddi hastalıkların klinik belirtilerini ortaya çıkarmak için çeşitli testler yapabilir. Ancak alkolizmin teşhisi bu durumlar ortaya çıkmadan çok önce yapılmalıdır.

Bu sorunun ilk belirtileri davranışlarda ortaya çıkar. örneğin kişi alkolün evliliğinde yarattığı sorunları sürekli görmezden gelir. Alkolik sorununu kabul etmek yerine ayrı yaşar veya boşanır ve içmeye devam eder. Diğer belirtiler arasında alkoliğin işine gitmemesi ya da işinden kovulması, alkollü araba kullanırken sık sık kaza yapması ve alkol nedeniyle sağlığının bozulması bulunur.

Güvenli şekilde nasıl içileceğini öğrenmek önemlidir. Bir kişinin ne kadar içmesi gerektiğinin ölçüsü dayanıklılık olmamalıdır. Çünkü gerçekte dayanıklılık kişinin bir içki sorunu olmadığına inanmasına yol açar. Şunu unutmayın: Aşın alkol kullananlar tarafından gözardı edilse de alkol alışkanlığının ilk işareti alkolün yol açtığı zararlı etkilerdir.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.