Altını ıslatmanın nedeni genetik

Altını ıslatmanın nedeni genetik
. Bu çocukların gece uykuda mesane doluluğunu hissetmelerinin yetersiz, mesane kapasitelerinin küçük ve uyku derinliklerinin fazla olduğu bildirilmektedir.
Sorun aileden
Altını ıslatmanın genetik yatkınlığa dayandığını bildiren uzmanlar, anne ve babadan birisinde altını ıslatma öyküsü varsa çocukta yüzde 45, ikisinde birden varsa yüzde 77 oranında altını ıslatma sorunu yaşandığını belirtiyorlar ve aile öyküsü olan vakaların iyileşme zamanı bakımından ailelerine benzer bir seyir gösterdiğini ifade ediyorlar.

Sağlık problemi
Altını ıslatan çocukların yüzde 2-3′ünde şeker hastalığı, böbrek hastalıkları, mesane hastalıkları gibi sorunların yaşandığını da söyleyen uzmanlar, vakaların yüzde 5-10′unda altını ıslatmaya sık ve acil idrar yapma gereksinimi gibi yakınmaların eşlik ettiğini belirterek, halk arasında ‘geniz eti’ diye bilinen adenoid vegatosyonlu çocuklarda yüksek oranda altını ıslatma görüldüğü ve ameliyat sonrası yakınmalarının geçtiğinin gözlendiğini aktardılar.
Gece altını ıslatmanın nedenine göre fizyolojik ve organik iki grupta toplandığını kaydeden uzmanlar, gece altını ıslatan çocukların yüzde 90-95′i fizyolojik altını ıslatma grubunda toplanmaktadır.
Bir önceki Aile planlaması başlıklı konumuzda aile huzuru, aile planlaması ve Aile Sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.