Anestezi kalıcı hasara yol açar mı?

Anestezi kalıcı hasara yol açar mı?
Modern anestezi pratiğinde yan etki oranı düşük, yeni ve kısa süreli etki eden anestezi ilaçları geliştirilen hastaların bu tür korkulara kapılması gereksizdir. Peki böyle bir ihtimal var mıdır? Uzman doktorların bu soruya yanıtları şöyle:

Ameliyat sırasında fazla narkoz verildiği için ya da hastanın narkozu kaldıramadığı için uyanamama gibi bir ihtimal söz konusu değildir. Anestezinin en korkulan türü genel anestezidir.
Genel, lokal ve bölgesel olmak üzere üç dala ayrılan, hastaların cerrahi işlemden dolayı ağrı çekmemesi, yapılan işleme müdahale etmemesi ve hasta konforunu sağlamak amacıyla geliştirilmiş tıbbi bir uygulama olan anestezi, 150 yıldır uygulanan bir bilim dalıdır. Bu korku, anestezinin kişiyi uyutamaması, anesteziden sonra uyanamaması ve anestezi sonrası vücutta kalıcı hasarın oluşma korkusudur
Teorik olarak anestezinin komplikasyonları vardır, ancak pratikte tam teşekkürlü bir hastanede anestezi uzmanları tarafından uygulanan anestezi her zaman güvenlidir.

Anestezi vücutta kalıcı hasarlara yol açar mı?
Bazı hastalar anestezinin zihinsel fonksiyonlarda hasara yol açacağı düşüncesi ile anestezi işleminden bir hayli korkmaktalar. Birkaç kez anestezi almış olan hastaların yeniden anesteziye maruz kalacak olmaları, anestezinin vücutta birikmesi ve organlara zarar verecek, beyin işlevlerini bozacak gibi düşünceleri mevcuttur. Ancak bu korkularda gereksizdir. Çünkü bilimsel ve tıbbi açıdan anestezinin bu tür sorunlara yol açtığı görülmemiştir. Sadece yetişkinler için değil, çocuk ve bebekler içinde anestezinin tekrar tekrar alınmasında bir sakınca yoktur. Uygun ilaç seçimi ve dozajı ile üst üste alınan anestezi herkes tarafından tolere edilebilir.
Bir önceki Akdeniz anemisi nedir? Akdeniz anemisi neden olur? Akdeniz anemisi belirtileri başlıklı konumuzda akdeniz anemisi, akdeniz anemisi belirtileri ve akdeniz anemisi nedenleri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: narkozun zararları, narkozun vucuda zararlari, anesteziden uyanamama, anestezinin vücuda zararları, narkoz zararlari

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.