Anesteziden korkmayın

Anesteziden korkmayın

Ameliyat olacak kişilerin birçoğundan, “Ben ameliyattan değil anesteziden korkuyorum” ifadesini duymak mümkün. Seran Şimşir, anestezi branşının temel hedefinin, yapılacak operasyonun hasta için daha emniyetli, daha konforlu ve daha az psişik zararlı olmasını sağlamak olduğunu söyledi.
Hastayı ameliyata hazırlama amacıyla uygulanan ve pek çok kişinin çekindiği anestezi, aslında operasyonun sağlıklı bir şekilde geçmesini sağlayan ve kişiyi her türlü riske karşı koruyan bir işlem.
Anestezinin amacı nedir?

Alman Hastanesi Anestezi-Reanimasyon ve Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Bu düşünce, halkın gözünde anestezi branşının yeterince bilinmediğini açıkça ortaya koyuyor

Hastayı ameliyata hazırlamak, gerekli tetkikleri istemek ve gerekirse bozuk değerlere yönelik tedavinin yapılmasını sağlamanın da anestezinin görev sahasında olduğunu belirten Dr. Seran Şimşir, şunları anlattı:
“Ameliyat 5 dakika da, saatlerce de sürebilir. Ameliyata alabilmenin uygun şartları sağlandıktan sonra, ameliyat döneminde hastanın uyuduğu dönem boyunca hastanın kendisini ve bedenini onun yerine koruyan ve kollayan kişi anestezisttir.”
Zamansız uyanma korkusu

Günümüzde pek çok kişi, “Ameliyatta zamansız uyanabilir miyim?” korkusuna sahip. Kimi hastalar da ameliyat sonrasında uyanamama korkusu yaşıyor. Hâlbuki anestezist her şeyin kontrol altında olmasını ister, sürprizleri sevmez. Her hastanın konumu değerlendirilerek, ona göre bir plan ve strateji saptanır. Temel hedef, işlem biter bitmez hastayı bir an önce uyandırmaktır.
“Risk minimumdur”
Ameliyat sırasında, hasta anestezistin kontrolündedir. Dengeli anestezi sayesinde, bütün bu sürede kullanılan ilaçlar minimum düzeydedir. Hastanın güvenliği ve sağlığı her zaman ön plandadır.
Anesteziden korkmak yersizdir. Unutmamak gerekir ki usulüne uygun yapılan hazırlıklarla, yeterli donanımı olan bir ameliyathanede, deneyimli bir ekiple yapılan operasyonda, risk minimumdur.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: anestezi olur korkuyorum, anesteziden korkuyorum, genel anesteziden uyanamama, anesteziden uyanamamaktan korkuyorum, anesteziden uyanir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.