Ani baş dönmelerine karşı yapılabilecekler

Ani baş dönmelerine karşı yapılabilecekler

Ayağa kalktıktan sonra birkaç saniye veya dakika içinde şikâyetleriniz azalır. Bu sorun genelde tehlike yaratmaz. Hatta tedavi edilmesi bile gerekmez.
Ayağa kalkınca aniden başınız dönüyor ve gözleriniz kararıyorsa, bunun çok sık yaşanan ve postural hipotansiyon denilen bir yakınma olduğunu bilmelisiniz. Ancak uzun süredir düşük kan basıncı atakları yaşıyorsanız, bunun başka hastalıkların habercisi olabileceğini de unutmamalısınız

Kan basıncı düşüyor
Ayağa kalktığınızda, yerçekimi kanınızın bacaklarınızda göllenmesine neden olur. Bu durum kalbinize dönen kan miktarını azaltıp, kan basıncınızı düşürür.
Normalde kalp ve boyun damarlarınızda bulunan özel kan basıncı algılayıcıları düşük kan basıncını fark edince, kalbinize daha hızlı çarpması ve daha fazla kan pompalayarak kan basıncınızı yükseltmesi için mesajlar yollar. Yaşlandıkça bu algılayıcıların yetenekleri azalır.
Kalbiniz de gençlik yıllarındaki gibi hızla çarpıp, durumu düzeltemez. 65 yaşını geçtiyseniz, bu sorunla karşılaştığınızda şaşırmayın. Özellikle sıcak yaz günlerinde, yeterli sıvı almıyorsanız bu durumla karşılaşabilirsiniz.
Önlemler alın!

Ayağa kalktığınızda sürekli baş dönmesinden şikâyetçiyseniz; altta yatan ciddi bir sorun olup olmadığını araştırmak için doktora gidin.
Doktorunuz sorunun kalp, beyin ya da sinir sisteminizden mi geldiğini araştıracak ve buna göre bir tedavi planı oluşturacaktır.
Alabileceğiniz bazı önlemler de var: Yavaş yavaş ayağa kalkın. Uzandıysanız ayağa kalkarken mutlaka bir dakika oturarak bekleyin.
Ayağa kalkınca başınız dönerse, hemen oturun. Yere bir şey düşürdüğünüzde, dizlerinizi bükerek eğilin. Uzun süre bacak bacak üstüne atmayın.
Bol bol su için ve çok sıcak havalarda dışarı çıkmaktan kaçının.
Bir önceki Sünnet cinsel hastalıkları azaltıyor başlıklı konumuzda AIDS hastalığı, cinsel hastalıklar ve enfeksiyon riski hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: baş dönmesinde neler yapılır, bas donmesinde yapilabilecek durumlar

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.