Anne olmak için ideal yaş kaç?

Anne olmak için ideal yaş kaç?

Araştırmada ilk çocuğu doğurma yaşı 34′e yaklaştıkça kadınların yaşadığı sağlık sorunlarının daha az olması dikkat çekti. Bu sonuçlar, İngiliz Sağlık ve Sosyal Davranış dergisinde yayımlandı.
İlk çocuklarını ergenlik döneminde veya hemen ergenliğin ardından doğuran kadınların daha çok sağlık sorunu yaşadığı tespit edildi.
Yapılan araştırmalar sonucu anne olmak için ideal yaş sınırının tahmin edilenden çok daha yükseklere çıktığı belirtildi. Bin annenin sağlık sorunlarını ve ilk çocuklarını doğurdukları yaşı inceleyen bilim adamları, “Anne olmak için en ideal yaş 34″ sonucuna vardı
Araştırma ekibinden Prof. John Mirowsky:
“İlk çocuğunu 34 yaşında doğuran bir kadın, her zaman ilk çocuğunu 18 yaşında doğuran bir kadından sağlık açısından 14 yaş daha gençtir.” dedi.

En sağlıklı doğum yaşının 18-35 yaş arası dönem olduğunu belirten Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu ise konu ile ilgili olarak şunları söyledi:
“Kadınlar bunun dışında yaşlarda da elbette doğum yapabilir. Ama bazı riskleri olduğu unutulmamalıdır. 18 yaşından önce henüz kendisi çocuk olan beden, bebeği taşıyamaz. Bu yüzden 18 yaş öncesi yapılan doğumlarda sakatlık, anne ya da bebek ölümü olasılığı daha fazladır.
35 yaş sonrası yapılan doğumlarda ise Down sendromlu çocuk dünyaya gelme yüzdesi artıyor. Annenin vücudu yıprandığı için damar sertliği, yüksek tansiyon ve şeker gibi hastalıklar artış gösterebiliyor. Bu da hem bebek hem de anne adayı için risklidir.”
Bir önceki Kolay hamile kalmak için ne yapmak gerekir? başlıklı konumuzda bebek sahibi olmak, gebelik ve hamile kalmak hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: Anne olmak icin ideal yas ve kilo, çocuk dogurmak kaç yaşından sonra risklidir, kadinlarda kac yasindan sonra cocuk olmaz, cocuk doğurma yaşı, Çocuk doğurmak vücuda iyi gelir mi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.