Anneleri mutlu eden besinler

Anneleri mutlu eden besinler
İşte annelerin kendilerini enerjik ve mutlu hissetmesini sağlayan bu besin maddeleri…
Doğum sonrasında annelerin kendilerine ayrı bir özen göstermesi gerekiyor.
Süt
Bir bardak süt günlük kalsiyum ihtiyacınızın üçte birini karşılar.
Annenin dengeli beslenerek, yani mümkün olduğu kadar her besinden alarak gerekli vitamin ve mineralleri vücuda kazandırması, bebek ve anne için büyük önem taşıyor. Uzmanlar, vücut için gerekli besin öğelerini içeren, dengeli, sağlıklı ve en önemlisi doğal besin kaynaklarına ağırlık verilmiş bir diyetin, annelerin sağlığı için ne kadar önemli olduğu konusunda uyarıyor. Uzmanlar, annelere enerji veren besin maddelerini öneriyor
Bu, sizin kuvvetli kemik ve dişlere sahip olmanız için çok önemli. Kalsiyumu zenginleştirilmiş bir diyet; hipertansiyon, kalın bağırsak ve göğüs kanseri gibi hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır. Süt;D, A, B12 ve B2 gibi vitaminler açısından oldukça zengin bir besin kaynağı.
Brokoli, lahana, karnabahar
Çok az kalorili ve besin deposu olan bu sebzeler, beta karoten, lif, A ve C vitaminleri içerirler. Tüm bunlar kalp hastalıklarına ve bazı kanser çeşitlerine yakalanma riskinizi azaltır. Çiğ olarak ya da buharda hafif pişirerek yemeye çalışın.
Muz
100 gramı 85 kalori içeren muz; lifler, potasyum, B6 ve C vitamini açısından iyi bir besin kaynağı. Potasyum, vücudumuzdaki kan basıncını düzenleyen bir mineraldir ve kas fonksiyonları için çok önemlidir.
Portakal suyu
C vitamini, potasyum ve folik asit deposudur. Bir bardak portakal suyu ile günlük C vitamini ihtiyacınızın tamamı karşılanır.
Salata
Yeşillik çeşitlerini, domates, havuç ve salatalıkla bir araya getirerek lezzetli bir salata yapmak, sebzelerin diyetinize girmesi için en iyi yoldur. Araştırmalara göre bu sebzelerden en az üçünü her gün salatanıza katmanız; kanser, kalp ve şeker hastalığı riskini azaltmanız anlamına geliyor.

Fıstık ezmesi
Fıstık ezmesi de fındık, ceviz ve badem gibi; protein, çinko, lif ve E vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca, kolesterolünüzün düşmesini sağlayan doymamış yağ içerir.
Patates
Potasyum, lif ve C vitamini gibi harika besin kaynakları içerir. Patateste ayrıca, beta karoten gibi kanserle savaşmamıza yardımcı olan antioksidanlar da bulunur.
Somon balığı
Bu balık çeşidi Omega-3 yağ asitleri deposudur. Kötü kolesterol seviyesinin düşmesini sağlar. Haftada bir ya da iki defa somon tüketmek, kalp hastalıkları riskinizi azaltır ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
Yağsız kırmızı et
Kırmızı et mükemmel bir ‘demir’ kaynağıdır. İnce dilimler halinde kesilmiş biftek ya da filetoyu, doğmuş yağ oranı düşük, demir seviyesi ise yüksek bir yiyecek olduğu için her gün yiyebilirsiniz. Ancak her gün yiyecekseniz, biftek ya da filetonuz avuç içinizi geçmeyecek büyüklükte olmalı.
Yoğurt
Kemiklerinizin güçlenmesi, sağlamlığını koruması için çok faydalı bir besin maddesidir. Yoğurt, protein, potasyum ve kalsiyum deposudur.
Bir önceki Doğumla ilgili 10 şaşırtıcı gerçek başlıklı konumuzda çocuk doğurmak, doğum ve doğum yapmak hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kan pıhtılaşömasına tedavi eden besinler

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.