Antibiyotik neden ishal yapar?

Antibiyotik neden ishal yapar?

Antibiyotik kullanan birçok kişi çok iyi bilir ki, antibiyotik kullanmaya başladıktan kısa bir süre ishal sorunu ile karşılaşır ve bu durumdan şikayet edip yakınmaya başlarlar. Bilhassa da clindamisin, ampisiun cephalosprin, aminoglikosi antibiyotik ilaçları kullananlarda ishal sorunu meydana gelmektedir.
Antibiyotik kullanmak neden ishal yapar?
Günümüzde antibiyotik ilaç kullanıma bağlı olarak ishal sorunu yaşayanların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Bunun asıl sebebi ise, bu ilaçların bağırsak zarında şişmeye yol açmasıdır. Peki antibiyotik ilaçlar neden ishal yapmaktadır? Antibiyotik ilaç kullananlarda ishal niçin husule gelir? Sizler için uzman hekimlerin görüşlerine yer veriyor ve antibiyotik niçin ishal yaptığını yazımızda anlatıyoruz
Bağırsak zarı şiştiği için büyük abdestin oluşum ortamı değiştiğinden ötürü, bir takım bakterilerin daha rahat gelişmesine yol açtığından, kolonda enflamasyon husule gelir. İşte bu da ishalin asıl oluşum sebebidir.

Antibiyotik ilaç kullanmaya başladıktan yaklaşık 5 ile 10 gün arasında ishal ortaya çıkar ve antibiyotiğin bırakılmasından çok kısa bir süre sonrada ishal geçer. Geçmeyen ishal durumlarında uzman bir hekime danışmada yarar var.
Bir önceki Safra kesesi enfeksiyonu tedavisi başlıklı konumuzda safra kesesi enfeksiyonu hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: antibiyotikler ishal yaparmı, antibiyotik neden ishal yapar, antibiyotik ishal yaptı, antibiyotik ishal yaparsa bırakmalımı, antibiyotik kullanırken ishal

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.