Antidepresan karın ağrısını geçirir mi?

Antidepresan karın ağrısını geçirir mi?
Gerçekten, bağırsak hastalıklarıyla duygusal durum arasında yakın bağlantı var. Spastik kolit de denilen bu durum; karın ağrıları, gaz sorunu ve dışkılama bozuklukları ile kendini gösteriyor.
Siniri midesine vuranlar, canı sıkılınca gaz sancısı çekenler, stresli zamanlarda reflüsü artanlar çoğalıyor. Bazı hastalarda ishal, diğerlerinde kabızlık, şanssız bir kesimde ise her iki sorun da bir arada ortaya çıkıyor.
Son zamanlarda pek çok kişinin canını sıkan iritasyonlu bağırsak hastalığı ya da huzursuz bağırsak sendromu da; bunun en iyi örneklerinden

Bu bir sendrom!
Ne yazık ki bu sorununun tam olarak sebebi bilinmiyor. Bazı yiyeceklerin bu durumu kolaylaştırdığı düşünülse de, özellikle stresin bağırsak kasılmalarına yol açtığı belirtiliyor. Spastik kolitte; bağırsaklarda bir problem olmasa da, sindirim sistemi fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremiyor.
Huzursuz bağırsak sendromu tanısı konduğunda da ishali, kabızlığı, şişkinliği azaltıcı beslenme önerilerinden ve çeşitli ilaçlardan yararlanılıyor. Bu ilaçlardan bir tanesi de; antidepresanlar. Genelde depresyon tedavisinde kullanılan bu ilaçlar, ruhsal gerginlik halinin giderilmesi ve stresin kontrol edilmesi için bu tip bağırsak hastalıklarında da verilebiliyor.
Beslenmeye dikkat!

Kontrol etmeyi başaramadığınız stres ve üzüntüler, bağırsaklarınızın huzurunu kaçırmasın diye, doktorunuz da size bu tedaviyi önermiş olabilir. Bu durumda mutlaka rutin kontrollerinize gitmeli, doktor ve beslenme uzmanınızın verdiği önerilerden yararlanmalısınız.
Ayrıca size dokunan yiyeceklerden kaçınmanız, her gün yarım saatlik yürüyüşlerle bağırsak hareketlerinizi arttırıp, stres seviyelerinizi azaltmanız önemlidir.
İshal ve kabızlık probleminiz olduğunda doktorunuzun önerdiği ilaçlardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca sigara içmemeniz de şart.
Papatya, rezene, nane çayları da gaz probleminizi azaltacaktır. Yoga ve meditasyon gibi rahatlama tekniklerinden hatta gerektiğinde davranış terapi ve stres yönetim tekniklerinden faydalanmalısınız. Böylece antidepresan ihtiyacınız da azalacaktır.
Bir önceki Sünnet cinsel hastalıkları azaltıyor başlıklı konumuzda AIDS hastalığı, cinsel hastalıklar ve enfeksiyon riski hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.