Antioksidanların faydaları nelerdir?

Antioksidanların faydaları nelerdir?

 

Antioksidanların faydaları

 
Son yıllarda yapılan ilmi araştırmalar sonucu antioksidan bakımından en zengin olan besinler şöyle sıralandı;
 

  1. Kırmızı şarap
  2. Kahve
  3. Kakao
  4. Yeşil çay

 

Antioksidan bakımından en zengin gıdalar olan kırmızı şarap, kahve, kakao ve yeşil çay günlük beslenme programımızda bulunması gerekenler arasındadır. Düzenli olarak tüketilen bu gıdalar sağlığımızı her türlü dış ve iç etkenlere karşı korumaktadır.
Bilimsel araştırmalar sonucunda elde edilen bilgilerden yola çıkarak sizlere antioksidanların sağlığa faydalarından bahsedecek ve sizlerde sıhhatli bir yaşam sürmemiz için antioksidan bakımından zengin olan besinlerin sağlığımıza ne kadar faydalı olduğunu görerek sık sık tüketilmesi gerektiğini anlayacaksınız. Biyolojik silah olarak tanımlanan antioksidanlar, vücudumuza zarar verme ihtimali yüksek olan oksidanlara karşı savunma sağlayarak, oluşacak hasarların önüne geçip vücudumuzu korumakla yükümlüdürler. Özellikle sigara, hava kirliliği ve güneş ışınları gibi sağlığımızı tehdit eden, başta kanser olmak üzere mütenevvi sağlık problemlerine yol açan ve hastalıkların ilerlemelerine yardımcı olan bu oksidanlara karşı antioksidan besinler yüksek bir koruma sağlamaktadır

Doğal ve güçlü antioksidanlar sebzeler, bitkisel yağlar, meyveler, et, tavuk ve balık ürünleridir. Günlük beslenmemizde bu besin öğelerine sıklıkla yer vermeli ve kendimizi oksidanların etkisinden korumalıyız.
İleriki yaşın getirdiği kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerinin de önüne geçen antioksidanlar, yaşlanmayı mümkün oldukça geciktiriyor ve uzun süren bir gençlik vaat ediyor. Çünkü antioksidanlar hücre hasarını önlemektedir.
Antioksidanların faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kötü kolesterolü (LDL) düşürüp, iyi kolesterolü (HDL) yükseltmesi, kan basıncını azaltması, kalp krizi ve felç gibi ciddi hastalıkları önlemesi de yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Soya sütünün faydaları nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: antioksidan, antioksidan faydaları ve zararları, antioksidanların zararları, meyve ve sebzeler

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.