Aşı takvimine hangi aşılar eklendi?

Aşı takvimine hangi aşılar eklendi?

İleri ki yaşlarda ciddi sağlık problemleri yaşanmaması için Sağlık Bakanlığı bebeklik ve çocukluk dönemlerinde uygulanması zorunlu olan aşılara bir yenilerini daha ekledi. Aşı takvimine yeni eklenen aşılardan Hepatit A aşısı 18 ve 24′üncü aylarda birer, suçiçeği aşısı ise 12′inci ayda tek doz olarak bebeklere uygulanacaktır.

Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: son eklenen aşılar. Artık eklenen yeni iki aşı ile birlikte Türkiye’de bebeklik ve çocukluk döneminde yapılan aşı sayısı 13’e çıktı.
Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, aşı takvimine yeni eklenen aşıların sonbahar aylarından itibaren uygulanmaya başlayacağını söyledi. Aşı takvimine sağlık bakanlığının eklemiş olduğu yeni aşılar çocukları Hepatit A ve suçiçeğine karşı koruyacaktır.

Dünyada ki birçok ülkenin uygulamış olduğu 16 adet aşı bulunmakta ve Türkiye’de bu aşıların sadece 11 tanesi aşı takviminde yer almaktaydı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.