Aşının güvenliği soğuk zincire bağlı

Aşının güvenliği soğuk zincire bağlı

Geçmiş yıllarda yapılmayan ve piyasa fiyatı 110 TL olan pnömokok aşısının da artık ücretsiz yapıldığını kaydeden Özoğlu, aşıların güvenliğinde önemli olanın “soğuk zincirin” bozulmaması olduğunu vurguladı. Erdinç Özoğlu yaptığı açıklamada, Bakanlığın, özellikle 0 (sıfır) yaşındaki bebeklere güvenli aşı temin etmekle yükümlü olduğuna işaret etti.

Samsun İl Sağlık Müdür Yardımcısı, Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü Dr.
Uzmanlar, Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilen aşıların korunması için soğuk zincirin bozulmaması gerektiğini, kimi illerde bu güvenlik işleminin sağlanması için jeneratörlerle destekli özel depoların bulunduğunu belirtiyor.
Bakanlığın bugün dünyada hangi aşılar kullanılıyorsa temin ederek, Türkiye’de uyguladığını söyleyen Özoğlu, son derece kaliteli aşıların vatandaşlara ücretsiz yapıldığını belirtti

Soğuk zincir bozulduğunda aşıların muhakkak imha edilmesi gerektiğinin altını çizen Özoğlu, İl Sağlık Müdürlüğü olarak bu konuda çok titiz çalıştıklarını ifade etti.

Samsun’da ana deponun Valilik binasının alt katında bulunduğunu ve muhtemel elektrik kesintilerine karşı iki jeneratör kullanıldığını anlatan Özoğlu, şöyle devam etti:
“Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanacak aşılar, soğuk zincir bozulmadan özel araçlar ve sağlık personeli ile illere dağıtılıyor. Bize gelen aşıları ana depoda soğuk odalarda depoluyoruz. Burada aşılarımız soğuk zincire uygun şekilde depolanıyor. Sağlık Müdürlüğümüzün deposu oldukça kaliteli bir depo. Bu depomuzda bir tane Valilik binasının jeneratörü var. Bu jeneratör problem olur diye, soğuk zincirde bir problem olmasın diye ikinci bir jeneratör bulunduruyoruz. Ayrıca depomuzda alarm sistemi var. Isılarda bir değişme olduğu zaman cep telefonu ile bize bilgi geliyor. 5-6 kişiye bu bilgi ulaşıyor. Hafta sonları, bayram sürecinde biz muhakkak depoları belli aralıklarla kontrol ediyoruz. En ufak bir ısı değişiminde bilgimiz oluyor ve hemen müdahale edebiliyoruz. Isı değişimi normal değerlerin üzerinde olursa tereddüt etmeden aşıları imha ediyoruz. Bu konuda duyarlılığımız üst safhada. Özellikle kullandığımız aşıları güvenli olarak bebeklerimize ulaştırmaya çalışıyoruz.”
Aşıların soğuk zincir bozulmadan il merkezinden ilçelere ulaştırılmasına da dikkat ettiklerini belirten Özoğlu, özel kutulara yerleştirdikleri aşıları, soğuk zincir araçları ile ilçelere taşıdıklarını, burada da soğuk zincirin bozulmaması için gerekli önlemleri aldıklarını, ilgili sağlık personeline de belirli aralıklarla eğitim verdiklerini söyledi.
Aşılama ilgili çalışmalara da değinen Özoğlu, 7 aylık verilere göre il genelinde aşılamada yüzde 90′ların üzerinde olduklarını ifade ederek, saha çalışmalarının yanı sıra ilçelerdeki çalışmaları da sürekli kontrol ettiklerini kaydetti.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: canlı olmayan aşıları en güvenli şekilde izlemek için kullanılan soğuk zincir izleme aracı, Canlı olmayan aşıları en güvenli şekilde izlemek için kullanılan soğuk zincir izleme aracı aşağıdakilerden hangisidir, aşıların bozulması, aşıların soğuk zincir güvenliğinin sağlanması için, en guvenli soguk zincir izleme araci

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.