Astigmatizma nedir?

Astigmatizma nedir?

Astigmatizma nedir, Astigmatizma nasıl olur, Astigmatizma belirtileri nelerdir ve Astigmatlı bir göz nasıl görür, tüm bu soruların cevabını uzman göz hekimlerinin yorumlarından derlediğimiz bilgilerle Astigmatla ilgili tüm gerçekleri gözler önüne seriyoruz. Korneanın bu düzensiz ve çarpık durumu görüntülerin bir yönde toplanmamasına sebep olduğu için hastalar bulanık görürler. Göz içerisinde yer alan korneanın şekli sağlıklı bir insanda yuvarlıktır ve bu yuvarlaklığın olmaması durumunda göze giren ışık tek bir noktada odaklanamadığı için, bulanık ve çarpık görme problemi yaşanır. İşte bu soruna Astigmatizma nedir.
 

 

Astigmatizmanın nedeni, gözün arka kısmında bulunan retinaya korneanın yuvarlak olmamasından dolayı görüntülerin net düşmemesidir
Genellikle doğuştan kaynaklanan bu sorun genetik bir göz bozukluğudur.
Astigmatizma belirtileri ise kişinin bulanık görmesi, baş ağrısı yaşaması, yorgunluk ve gözde gerginlik durumlarının ortaya çıkmasıdır. Kontakt lensle ya da gözlükle düzeltilmeyen sorunlarda hastalar bir ömür çarpık görmeye mahkumdur. Nadir olarak düşük astigmatizma sorunlarına rastlanır ve bu sorun için tedaviye gerek duyulmaz.
Bir önceki Hipermetropi nedir? başlıklı konumuzda hipermetropi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: astigmatizma, ASTİGMAZTİZMA

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.