At gribi nedir?

At gribi nedir?

 
Türkiye Binicilik Federasyonu klüplere, ithal edilen atların alınmadan önce veteriner hekimler tarafından muayene edilmesini ve aşı yapılmasını söyledi. Genel sağlık muayenesinden geçmeyen ve aşı kayıt kontrolü yapılmayan atların tehdit saçabileceğine dikkat çekti.

Atlarda ortaya çıkan yüksek ateş, öksürük, burun akıntısı ve iştah kaybı gibi şikayetler at gribini işaret etmektedir. Equine Influenzada denilen at gribi, Avrupa’nın bazı ülkelerinde meydana geldiği için ülkemizde de at gribine karşı uyarılar yapılarak önlemler alınmaktadır. Türkiye Binicilik Federasyonu bu konuda ciddi bir uyarıda bulanarak tespit edilen at gribine karşı dikkatli olunmasını önermektedir.
Kuş gribi, domuz gribi derken şimdide sağlığımızı tehdit eden yeni bir gribal enfeksiyonla karşı karşıyayız
Bu şikayetler ortaya çıktığı gibi vakit kaybetmeden veterinerler tarafından müdahale edilmesi gerekir.
Kuş gribi ile benzerlik taşıyan at gribi, sivrisinekler aracılığı ile bulaşmaktadır. Virüsün attan ata geçme ihtimali yoktur, ancak sivrisinekler tarafından sokulan atların kanına ya da yiyeceklerine virüsün karışması durumunda at gribi ortaya çıkar. Atlar için ölüm sebebi olan at gribi nadirde olsa insanlara bulaşmakta ve ölümlerine neden olmaktadır.
Bir önceki Uyku düzeninin cinsellik üzerine etkileri başlıklı konumuzda cinsel sorunlar, uyku apnesi ve uyku apnesi nedir hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: at gribi nedir, at gribi, at gribi belirtileri, at gribi nedir nasil gecer, Yeni cıkan at gribi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.