Atkı hastalık kaynağınız olmasın

Atkı hastalık kaynağınız olmasın

Uzmanlar, soğuk havanın bütün vücuda zarar vereceğini belirterek özellikle soğuk havanın doğrudan solunmaması için atkı bağlanmasını öneriyor. Uzun süre soğuk hava solunmasının ağız içerisinde de bazı yaralara yol açabileceğini ifade eden Bostancı, “Soğuk hava ağız içerisinde bir takım enfeksiyonlar meydana getirebilir. Ayrıca akciğerlerde soğuktan etkilenebilir.
Sakarya Vatan Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Dursun Bostancı, soğuk havanın başta gribal enfeksiyonlar olmak üzere deri, göz ve saçlara zarar verdiğini söylüyor. Ancak atkının bir hastalık kaynağı olmaması için sık sık yıkanması tavsiye ediliyor
Bunun için özellikle çok soğuk günlerde mutlaka atkı kullanılmalı ve ağız soğuktan korunmalıdır.” dedi.

Ağza sarılan atkıların her gün yıkanmasının çok önemli olduğunun altını çizen Bostancı, şu uyarılarda bulunuyor: “Kişi solurken havada bulunan bütün kirlilik unsurları gün boyu atkıya yapışır. Ayrıca ağızda oluşan bakteriler de gün içinde yine atkıya bulaşabilir. Bu sebeple atkılar her gün mutlaka yıkanmalıdır. Uzun süre yıkanmadan kullanılan atkılar başlı başına bir hastalık kaynağıdır. Uzun süre grip ya da nezlenin geçmemesi, kronik solunum yolu hastalıklarının sebebi kirli atkılar olabilir. Özellikle okula giden çocuklarımızın atkılarının temiz olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca başkasının atkısını kullanmak doğru değildir.”
Bir önceki Deliksiz uyumanın sırları başlıklı konumuzda deliksiz uyku, düzenli uyumak ve egzersiz hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.