Ayak bileği kırılmaları

Ayak bileği kırılmaları

Eklem travmalarından en çok rastlananı olan ayak bileği kırılmaları mütenevvi sebeplerden ötürü meydana gelerek yaşamı bir nevi kısıtlamaktadır. Ayak kırılmaları esnasında yaşanan sorunlarda yaşam kalitesini iyice düşürmekte ve yaşamı oldukça zorlamaktadır. Bazen bir ayak bileği kırılması ile birlikte ayağın bazı bölümlerinde yırtılmalar, kopmalar ya da çoklu kırılmalar husule gelmektedir. Ayağa alınan travmanın şiddetine göre kırıkların meydana gelme biçimleri değişiklik göstermektedir.

Ayağa alınan darbeler ya da zorlanmalar ayak bileği kırıklıklarına yol açmakla beraber bir takım sorunları da beraberinde getirmektedir.
Ayak bileği kırılmasında başta dayanılmaz bir ağrı olmak üzere ödemli şişlikler, bazen dışa doğru kemik çıkmaları, ayağı kıpırdatamama gibi çeşitli sorunlar meydana gelir
Ayak bileği kırılması tedavisinde genellikle bacak alçıyı alınır. Eğer ki ayak bileği kırılmasında eklem ve eklem yüzeylerinde bütünlük bozulması husule gelmiş ise o zaman tedavi cerrahi yöntemlerle yapılır. Ayak bileği kırılması tedavisi başlıklı makalemizden tedavi hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
Bakılanlar: ayak kırma yöntemleri, ayak nasil kirilir, ayak bileği nasıl kırılır, ayak bileği şişliği nasıl iner, ayak kirma yollari

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.