Ayak mantarları ve tedavi yolları

Ayak mantarları ve tedavi yolları

Mantar ufak kesiklerin içine işler veya şiddetli bir pedikür sonrasında içeri sızar. Ayak tırnakları, kullandığınız ürünler yüzünden sarı veya kahverengi tonlara bürünebilir.
Ayaklarınızın güzel görünmesi için her ay tonlarca para harcıyorsunuzdur. Tırnak cilası tırnağın nefes almasını engeller. Ama davetsiz bir misafir olan onikomikoz yani tırnak mantarıyla karşılaşabilirsiniz
Böylece mantar hızla gelişir.
Mantarların tedavisi için reçetesiz bazı yöntemler bulunuyor. Ancak bunlar problemlerin sadece yüzde 10′unu tedavi edebiliyor. Bu konuda reçeteli FDA onaylı Penlac, ciddi bir adanmıştık istiyor: 48 hafta boyunca her gün kullanmalısınız.
İkinci adım ise yine reçeteli ağızdan alınan antifungal Lamisil veya Sporanox. Ama bu ilaçlar bile yüzde 65 ile 70 arası fayda sağlıyor. Daha da fazlası bunların gerçekten (potansiyel karaciğer problemleri gibi) kötü yan etkileri olabiliyor.

Kısaca, işe en başta ayaklarınızı kuru tutarak başlamalısınız.
Sonra toplu yerlerde hiçbir zaman çıplak ayak dolaşmamalısınız.
Ayrıca tırnaklarınıza bir hafta veya bir ay boyunca hiçbir şey sürmeyin. Pedikür yaptırırken gittiğiniz yerin aletlerinin tamamen sterilize olduğuna dikkat edin veya evde kendiniz yapın. Yoksa yaz boyu kapalı ayakkabılarla dolaşmak zorunda kalırsınız.
Bir önceki Lazer yöntemiyle cilt germe işlemleri başlıklı konumuzda botoks ve lazerle cilt germe hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.