Ayak tırnak mantarı tedavisi

Ayak tırnak mantarı tedavisi

Ayak tırnak mantarı olduğundan şüphelenip hekime başvuran hastaların tırnaklarından alınan materyal mikroskopta incelenir. Hastalar bu tür durumlarda uzman hekime başvurmalı ve tedavi sürecine başlamalıdır.
Yetişkinlerde sıklıkla görülen ve yaş ilerledikçe de görülme riski artan ayak tırnağı mantarı, başta “Trichophyton rubrum”, “Trichophyton interdigitale gibi dermatofit türleri olmak üzere Candida türü ya da küf mantarları sebebiyle husule gelmektedir. Bu belirtilerden en az birinin ayak tırnaklarında gözlemlenmesi tırnak mantarının olduğuna işarettir. Ayak mantarı nadirde olsa çocuklarda da ortaya çıkmaktadır.

Ayak tırnaklarında beyazımsı pullaşma, kepeksi kalınlaşma, beyaz veya sarı renge dönme, tırnak ucunda ufalanma, tırnakta yer yer çukurlar oluşması ve tırnak ucunun tırnak yatağından ayrılması ayak tırnak mantarı belirtileridir
Eğer gerek görülürse mantarın türünü anlamak için mantar kültürü yapılır.
Ayak mantarı tedavisi hem pahalıdır hem de uzun bir süre alır. Bazı hastaların tamamen iyileşmesi bir yılı da bulmuştur. El tırnaklarına nazaran ayak tırnaklarının geç uzaması tedavinin de uzamasına sebep olur. Ayak mantarı tedavisi genellikle ağızdan aylarca antifungal ilaç alınması ile yapılır.

Bir önceki yazımız olan Ben aldırma ameliyatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: ayak, tırnak mantarı tehlikelimi, mantar olan ayak tirnagi nasil dusurulur, mantar nasıl iyileşir, tirnak etten ayrilinca nasil tedavi edilir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.