Ayak tırnaklarında morarma nedenleri

Ayak tırnaklarında morarma nedenleri
Bazı zamanlar giydiğimiz ayağımızı sıkan ayakkabılar ya da ayaklarımızı sıkça kullandığımız futbol gibi spor aktiviteleri de tırnaklarda morarmalara yol açan sebepler arasında gösterilebilir.
Ayaklarda morarma nedenleri başlıklı konumuzda bahsetmediğimizi fark ettiğimiz bu sorunu, aynı olarak ele alarak ayak tırnaklarındaki morarmaların neden kaynaklandığını hep birlikte öğrenelim istedik. Enfeksiyon kapma olasılığı yüksek olan, çeşitli travmalara uğrayan ayaklar kadar ayak tırnakları da bu durumdan etkilenmektedir. Ayak parmaklarında oluşan kırıklar, çatlaklar, burkulmalar gibi herhangi bir travmatik olaylar sonucu ayak tırnaklarında morarmalar ortaya çıkabilir. Ayak tırnaklarında görülen morarmalar ciddi bir hastalığın habercisi olabilir mi? Ayak tırnaklarında neden morluklar oluşur? Moraran ayak tırnaklarına ne yapılmalı? İşte tüm bu soruların cevabını almak için doğru adrestesiniz!

 
Ayaklarımız tüm yaşantımız boyunca şüphesiz en çok sıkıntıya uğrayan uzuvlarımızdandır

Ayak tırnaklarında morarma nedenlerinden bazıları da başka sağlık sorunlarından dolayı kullandığımız ilaçlarda olabilir. Ayrıca enfeksiyona bağlı hastalıklarda  ayak tırnaklarında morarma görülmesinin nedenlerindendir.

Genel olarak ele alacak olursak, ayak tırnaklarında morarmalar ciddi bir hastalığın habercisi değildir. Ayak tırnağındaki morluklar yapacağınız bir takım bakımlar ile zamanla ortadan kaybolacaktır. Bu dönemde ağrılar da yaşayabilirsiniz.
Eğer ayak tırnaklarındaki morarmanın nedeni mantar enfeksiyonu ise ayaklarınızı yıkadıktan sonra muhakkak kurutmalısınız. Hatta kurutma işlemini saç kurutma makinesi ile de yapabilirsiniz. Saç kurutma makinesini tırnağınızın üzerine tutarak iyice kuruduğundan emin olun. Mümkün olduğu kadar çıplak ayakla gezin; sentetik çorap ve ayakkabından da uzak durun.
Ayak tırnaklarındaki morlukların sebebi kırık ya da çatlak ise hekime başvurmalı ve tedavi olmalısınız. Onun dışındaki tırnak morlukları 3-4 hafta içinde geçecektir. Sağlıklı günler…

Bir önceki yazımız olan Hemolitik anemi nedenleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: ayak tirnak morarmasi, AYAK TIRNAĞINDA MORARMA, ayak tırnaklarının morarması, ayak tırnaklarında morarma, ayak tirnaginda morluk

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.