Ayaklarda morarma nedenleri

Ayaklarda morarma nedenleri
Hafif travmalar ayaklarda damar çatlamasına yol açmaktadır. Bu sağlık sorunlarının başında romatoid artrit, lupus yada kızamık gibi enfeksiyon hastalıkları geldiği için muhataralı (tehlikeli) olabilir.

 
Bağışıklık sistemini etkileyen romatoid artrit ve lupus hastalığının yanı sıra ayaklardaki morarmalar ciddi yaralanmalar sonucu da oluşmaktadır. Bu nedenle ayaklarda görülen morarmalar ciddiye alınmalı ve nedeni araştırılmalıdır.
Ayaklar çok muadil bir yapıda olduklarından dolayı herhangi bir bileşende burkulma, zorlanma ya da yaralanma gibi faktörlerden dolayı morarmalara maruz kalabildikleri gibi, birtakım sağlık sorunlarının sinyallerini de morarmalar şeklinde vermektedirler
Çoğu kişide bu sorun ayakkabının ayağa vurmasından meydana gelmektedir. Derinin altında yer alan kemikler ve kaslar darbeden dolayı çatlamakta ve kan sızmasına yol açmaktadır. Ağrı ve şişkinlik ile kendine gösteren damar çatlaması mor, siyah ya da kırmızı renk olarak deri dışından görülür. Üstelik kemiğe ve kaslara alınan darbeler kısa sürede de iyileşmediği için morarmaların geçmesi uzun bir süre alır.

Ayaklarda morarmaya neden olan travmalar; ayak bileğinin kırılması, ayak bileğinin düşme sonucu burkulması, sert bir yere atlamak, ayağa sert bir cismin çarpması, sporda yaralanmalar, yürüyüş veya koşu aktiviteleridir.
Morarmalarla birlikte ateş, baş ağrısı, dikkat dağınıklığı ve burun akıntısı şikayetleri varsa menenjit hastalığının belirtisidir.
Bir önceki Uykusuzluğa bitkisel çözüm başlıklı konumuzda uykusuzluğa bitkisel çözüm hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: ayak morarması, ayakta morarma, ayak morarması nedenleri, ayaklarda morarma, ayaklarin morarmasi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.