Ayaküstü öğün geçiştirmek zararlı

Ayaküstü öğün geçiştirmek zararlı
Bu durum, menstrüasyon öncesi bazal metabolizma hızının artması ve bazı hormonların kandaki seviyelerinin yükselmesi nedeniyle insülin salgısının fazlalaşması gibi nedenlere bağlanmaktadır.

Aşırıya kaçmadan
Vücut ağırlığı kontrolü genel sağlığı korumak açısından büyük önem taşıdığı için bu tip açlık krizlerinde dahi kontrolü kaybetmemeye çalışmak en doğru davranış şekli olacaktır.
Tıkınma tarzı beslenme daha çok erkekler arasında yaygındır (kahvaltı edilmez, öğle öğünü de genellikle dışarıda olunduğundan geçiştirilir ve evde ise yoğun bir akşam öğünü tüketilir) ve bu grubun bu nedenden dolayı obezitenin komplikasyonlarına daha duyarlı olduğu görüşü vardır.
Günlük enerji gereksiniminin, gün içerisine yayılacak küçük öğünlerle sağlamanın, tıkınma tarzı (az zamanda çok porsiyon / gorging) şeklinde beslenmeye kıyasla kan glukozu, serum lipitleri ve vücut ağırlığı kontrolünü sağlamada daha etkin olduğu, tam olarak etki mekanizması anlaşılamasa dahi, yaklaşık 60 yıldır bilinen bir gerçektir. Bunun için 1 porsiyonunda 20 kaloriden az enerji veren yiyecekler ve içeceklere yönelmek (marul, salatalık, turp, kereviz, şekersiz içecekler, soda ve su gibi) gereklidir.
Kadınlarda ise kısa zamanda yoğun enerji alımının genellikle regl dönemi öncesi tatlı krizleri şeklinde kendini gösterdiğini bilmekteyiz
Fakat mutlaka tatlı bir şeyler isteniyorsa, bunu porsiyon miktarında aşırıya kaçmadan hazırlanacak güzel bir meyve salatası ve ya sütlü bir tatlıyla karşılamak mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Yumurtayı protein değerini koruyarak pişirin başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.