Ayrık ve Kırık Dişlere Lamina Tedavisi…

Ayrık ve Kırık Dişlere Lamina Tedavisi…
Lamina kaplamalar, çoğu durumda sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellik kazandırdığını belirterek aynı zamanda kullanım açısından da oldukça doğal bir yapıya sahiplerdir.

Lamina kaplamaların özellikleri…

Laminaların ağız içindeki görünümlerini doğal dişlerden ayırt etmek nerdeyse imkânsızdır.

Tırnak kalınlığında, istenen renk, boy ve formda özel olarak hazırlanmış bir porselen tabakasının dişin ön yüzüne yapıştırılarak doğal bir görüntü sağlanması amaçlanır. Dişlerde kesim ve aşınma yapılmadan uygulanabilen ‘lamina’ işlemi uygulamaları bu dönemin en popüler dental tedavileri arasında…

Çağdaş Kışlaoğlu

Diş Hekimi ve Protez Uzm.

Lamina yöntemi görünüşü olumsuz yönde etkileyen birçok diş bozukluklarında mükemmel bir kozmetik çözüm. Lamina kaplamalarda ana unsur, estetik sorunları olan dişlerin ön yüzlerine, porselenden hazırlanan tabakanın yapıştırılarak bu sorunlara estetik bir çözüm getirmektir.

Günümüzde diş tedavilerinde özellikle ön dişlerdeki estetik yaklaşımlarda büyük bir değişim söz konusu. Herkes daha beyaz, daha estetik ve daha özgün bir gülümseme peşinde
Bu yöntemde porselen kron uygulamasından farklı olarak sağlıklı dişler çok fazla prepare edilmez. Bunun yerine dişin ön yüzünden 0,3–0,7 mm bir diş tabakası kaldırılarak, hazırlanan porselen lamina özel bonding teknikleriyle bu bölgeye yapıştırılır.

Lamina tedavisinin aşamaları…

Öncelikle dişiniz işleme hazırlanır, üzerindeki artıklar temizlenir. Ardından dişinizin tam bir kopyasını elde etmek için ölçü alınır. Porselen malzemeden dişinize yapıştırılacak olan tabaka hazırlanır. Porselenden imal edilen bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. İşlem bittiğinde mükemmel bir kaynaşma beklenir.

Lamina tedavisi gerektiren durumlar…

Lamina kaplamalar temel olarak, renk değişikliklerinin giderilmesi içindir. Belli birdereceye kadar olan şekil bozukluklarında uygulanabilecek en iyi yöntemdir.

• Renklenmelerde, bleaching (diş beyazlatma) gibi metotlarla sonuç alınmayan ileriderecedekiantibiyotik, flor vb. lekelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında

• Ayrık dişleri bitiştirmede (diastema kapama)

• Kırık veya aşınmış dişlerin tedavisinde

• Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde

• Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak)

Her iki yöntemde etkin olmasına rağmen tercih, renklenmenin derecesine,tedavinin ne kadar çabuk sonlandırılmak istendiğine ve hekimin görüşüne bağlıdır.

Lamina uygulamasının avantajları…

Lamina yöntemi çürük, aşınma, kırık veya yapısal bozukluklardan kaynaklanan durumlarda, dişlerin doğal bir görünüm kazanması açısından en etkili yöntem.

Daha önceleri bu gibi olumsuz durumlarda dolgular ve tam kaplamalar tek çözüm iken, günümüzde daha çok lamina kaplamanın tercih ediliyor.

· Diğer yenileme işlemlerine göre sağlık açısından üstünlükleri daha iyidir.

· Küçük bir müdahale ile sağlıklı ve doğal bir görünüş elde edilir.

· Dişinizde tırnak kalınlığında bir yuva açılması (ki bu da her zaman gerekmeyebilir) yeterlidir.

· Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler.

· Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirmektedir.

· Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.

· Aşınmaya karşı direnci yüksektir.

· Tedavinin laboratuar aşaması sadece 3 -4 gündür.

Ancak gülümseme tasarımında bu süre sonunda, dudaklarınızın yeni görünümünüze uyum sağlaması 2 -3 haftayı bulabilmektedir. Bu uyum süresinde bazı dudak egzersizleri yapılması ve özellikle okuma egzersizleri tavsiye edilmektedir. Bu sürenin sonunda yüzünüzle tamamen bütünleşmiş ve yapay olduğu kesinlikle fark edilmeyen yeni dişlerinizle rahatlıkla gülümseyebilirsiniz.

Lamina işleminin dezavantajları…

Diğer yenileme işlemlerine göre biraz daha pahalı bir sistemdir.

· Hassas bir tekniktir.

· İyi bir klinik ve laboratuar çalışması gerektirir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine teknik bilgisinin ve sanat yeteneğinin tam olması gerekir.

Lamina uygulaması uzun ömürlü müdür?

Lamina kaplamalar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilir. Lamine kaplamalar diğer adeziv sistemlerden daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilir ve bu sebeple lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidir. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.