Baharatların sağlığımız için faydaları

Baharatların sağlığımız için faydaları

Omega-3 yağ asitlerinden her gün yeterli miktarda almamanın (günde 250 mg kadar) Amerika’da her yıl 84.000 kişinin ölümünde payı var. Bu özelliklerinin haricinde sağlığımız için de çeşitli faydaları var.”
Yemek yaparken bu çeşnilerden kullanmayı ihmal etmeyin. Omega-3, Amerika’daki kadın ölüm sebeplerinin başında gelen kalp krizi riskini düşürüyor.
American Dietetic Association sözcülerinden biri olan araştırmacı Bethany Thayer’ın çeşitli baharatlar için söylediklerine kulak verelim:
“Baharatlar pek çok yemeği tatlandırır, ek olarak tuz, yağ ya da şeker kullanılmasına gerek kalmadan lezzet verir.
Yemek kültürümüzün ayrılmaz bir parçası haline gelen baharatların yemeklerimize tat katmanın yanı sıra, vücudumuz için gerekli olan Omega-3 gibi yağ asitleri de içerdiğini belirten uzmanlar ölçülü olmak kaydıyla baharat tüketme tavsiyesinde bulunuyor

Zencefilin yararları
Eski zamanlardan beri mide bulantısına iyi gelmesiyle ünlü olan bir baharat ama bir yandan da kas ağrıları, kireçlenme ve iltihaplanmaya karşı da etkisi olan bir bitki.
Zencefili nasıl kullanmalı?
Birkaç adet tatlı patatesi boylamasına ikiye bölün. Kabuksuz olan yerlerini zencefille kaplayın sonra da fırına koyun.
Yenibaharın yararları
Yenibahar, sadece meyvemsi baharat olarak kullanılan bir tür bitkidir. Olgunlaştıktan sonra kurutulup baharat yapılır. Diş ağrılarını hafifletip, kas ağrılarına iyi gelir.
Yenibaharı nasıl kullanmalı?
Fırında pişirmeye hazırladığınız tavuğu marine ederken ya da pişme esnasında tencerenin veya fırın tepsisinin içine birkaç yenibahar tanesi atabilirsiniz.
Tarçının yararları

Şekerli bir baharat olduğu için, kullandığınız zaman yiyeceklere ekstradan şeker katmanıza gerek kalmadan yemeklerdeki tatlı ihtiyacını giderebilirsiniz. Aynı zamanda kan şekeri seviyenizi kontrol etmenize de yardımcı olur.
Tarçını nasıl kullanmalı?
Biraz fındık ve cevizi yağı, tuz ve tarçınla birleştirerek10 dakikalığına fırında pişirin. İşte size çok güzel bir aperatif. Fırınlanmış elma ve şeftali gibi meyvelerden yapacağınız salatanın üzerine serperek de kullanabilirsiniz.
Hindistan cevizinin yararları
Hem tatlı hem de tuzlu yemeklere eşlik edebilecek bir çeşni daha. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmaların sonuçlarına göre Hindistan cevizindeki bileşenler ruh halini düzeltmeye yardımcı oluyor.
Hindistan cevizini nasıl kullanmalı?
Bir parça yağı eritip içine Hindistan cevizi atın. Sonra da ıspanak ekleyip ateşte biraz çevirin.
Protein zengini tahıllar
Tansiyonunuzu düşürmek mi istiyorsunuz? Soya fasulyesi, fasulye gibi tahıllar tüketmelisiniz. Circulation tarafından yapılan ve 5.000 kişi kapasiteli bir ankete göre tahılların içinde bulunan bir bileşen kan basıncını düşürmeye yardımcı oluyor. Felç ve kalp hastalıkları riskini de düşürüyor.
Yağı azaltın
Ne kadar fazla yağ yerseniz, ölümcül bir kansere yakalanma riskiniz de o kadar artar. Journal ofthe National Cancer Institute tarafından yapılan ve 50.000 kişinin katıldığı bir çalışmaya göre, en çok yağ tüketen kesim (günlük kalorisinin yüzde 40′ını yağdan alanlar) kalp hastalıkları geçirmeye diğerlerine göre (günlük kalorilerinin yüzde 20′si) yüzde 23 daha yatkın.
Yağ tüketiminizi günlük aldığınız kalorinin yüzde 20-35′i arasında tutmanız gerekiyor. 1.800 kalorilik bir diyet yaptığınızı varsayarsak, toplamda 40-70 gr arası bir değere denk geliyor.
Bir önceki İyot eksikliği ölü doğum ve düşük riskini artırıyor başlıklı konumuzda çocuklarda gelişim bozukluğu, çocuklarda zekâ geriliği ve düşük yapmak hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.