Baldırın ön tarafı neden ağrır?

Baldırın ön tarafı neden ağrır?

Tıp literatüründe bacağın dizden aşağı olan arka kısmı baldır olarak bilinmektedir. Baldırın ön kemiği elimizle söz konusu bölgeye dokunulduğu zaman hissedilmektedir. Ekseri spor ile uğraşanlar bu tür ağrıları sık sık yaşarlar. Baldır ön kemiğinde bazılarımız ağrı gibi sıkıntılar hissederiz. Peki baldır önü ağrıması nedenleri nelerdir? Niçin bu bölgede ağrı sorunları ile karşılaşırız?

Baldır ön tarafındaki ağrıların nedeni
Baldır kemiği bacağın ön kısmından rahatlıkla el ile dokunulduğu zaman hissedilmektedir
Bu kemiğe tibia adı verilir. Tibia adı verilen baldır kemiğinin dış kısmında yumuşak bir doku hissedilir. Bu yumuşak doku tibiali anterior olarak tanımlanan ve ayak bileğini yukarı çekmekle görevli olan adaledir. İşte bu adale tibia kemiğinin periost dediğimiz zarına yapışmakta ve fiziksel aktivitelerin fazla olduğu zamanlarda kas kemikten kendini ayırmaktadır. Bu esnada adale ve periost dediğimiz kemiğin zarında imflamasyon ve ödem oluşması bireylerde ağrı gibi şikayetlerin yaşanmasına sebep olur. Çünkü ödem ile kas içinde bulunan kompartmanlar sıkışacak, basınç artacak ve dolaşım bozukluğu ortaya çıkacağı için ağrı hissedilecektir.

Bu sorunun yanı sıra baldır önünün ağrıması sebeplerinden bir tanesi de, acemiliktir. Spora ilk kez başlayanlar (özellikle askerde uzun bir süre sonra ilk kez spor yapanlar) henüz acemilik evresinde oldukları için bu tür ağrılarla karşılaşabilirler. Zamanla vücutları spora alıştıkça ağrı şikayetleri de ortadan kalkacaktır. Bakılanlar: baldır neden agrır, kaval kemiği neden ağrır, bacaklar neden ağrır, bacak baldırı neden agrır, bacak ön kaş neden agrır

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.