Bal’ın insan sağlığı için önemi Bal ve Balın faydaları

Bal’ın insan sağlığı için önemi Bal ve Balın faydaları
Örneğin öksürük, soğuk algınlığı, bel ağrıları, ishal vb. Bir çok hastalığa iyi geldiği kesindir.
Kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmez lezzeti haline gelen bal, lezzetinin yanı sıra, sağlık açısından,  çok faydalı ve besin değeri oldukça yüksek bir gıdadır. Uzmanlar başta çocuklarımız olmak üzere herkese günlük tükettikleri besinlerin içerisinde,  mutlaka balada yer verilmesi  gerektiğini  belirtiyor, ve bunun sağlık açısından önemli olduğunu söylüyorlar. gibi daha saymakla bitmeyen bir çok  daha  özelliğe sahiptir bal
Sizlere bu yazımızda  mücizevi balın nelere faydalı olduğunu, sizleri bilgilendirmek adına sizlere aktarıyoruz…

 
Bal, bel ağrıları için havanda dövülen kuyruk yağı ile karıştırılıp sürülürse 3 gün içinde ağrı gittikçe azalır ve sonunda yok olur.
Bal, soğuk su ile karıştırılıp içilirse ishali durdurur, sıcak su ile veya ılık su ile içilirse kuvvetli müshil olur.
Bal, boğaz ağrılarında ılık nemli bezle boğaza sürülüp sarılırsa ağrı kısa zamanda geçer yok olur.
Bal, bir miktar tuzla karıştırılıp, devamlı içilirse balgam söktürür.
Bal, sırt ağrılarında ağrıyan yere sürülür, üzerine dövülmüş karabiber ekilirse ağrı kesilir.
Bal, beynin çalışmasını kolaylaştırır. Düşünceye mükemmellik kazandırır.
Bal, kan yapar. Kanın temizlenmesine yardımcı olur. Kan dolaşımını hem düzenler, hem kolaylaştırır ve damar sertliğinde olumlu etki yapar.
Bal, yağın hazmını kolaylaştırır, anne ve inek sütünün demir eksikliğini tamamlar, iştah açar ve bağırsaklara özgü hareketleri artırarak rahatlık sağlar.

Bal, kalp çarpıntısından ve yüksek tansiyondan şikâyetçi olanlar için son derece yararlı bir besindir.
Bal, yiyerek, sinir bozukluğundan yakınan uykusuz kişiler rahatlayabilirler.
Bal, altını ıslatan çocuklara 1-2 ay devamlı yedirilirse bu huylarından vazgeçtikleri saptanmıştır. Çünkü balın sinirler üzerinde olumlu etkisi vardır.
Bal, beslenmeden doğan bazı eksiklikler çocuklara ve hatta büyüklerde bile kemikle ilgili hastalıkların tedavisinde çok faydalıdır.
Bal, hem sabah hem akşam devamlı yedirilirse sarılığın çok kısa zamanda tedavi edilmesinde yardımcı olur.
Bal, kusma, öksürük, bronşit gibi hastalıklarda kaynatılmış arpa suyu ile içirilirse hastalık tedavi edilir.
Bal, bademciklerin doğal ilacıdır. Kaynatılmış ada çayına biraz sirke biraz bal karıştırılıp önce gargara yapılıp sonra yudum yudum içilirse boğaz içindeki ağrılar geçer, bademcik iltihaplarında iyileşme görülür.
Balın çabuk enerjiye dönüşen hazır gıda maddesi olması özelliği ile sporla meşgul olan kimselere enerji vermek için ve yorgunluklarını gidermek için sade veya portakal suyuna karıştırılarak kullanılmaktadır.
Bal, kozmetik sanayisinde çeşitli güzellik malzemelerinin yapımında da kullanılmaktadır. Bal, limon suyu ve bir bardak sıcak su ile içildiğinde boğaz ağrısını ve öksürüğünü giderir, gribe yakalanmış kişileri rahatlatır.
Bir önceki Beyin gelişimi için Balık tüketin başlıklı konumuzda balığın yararları, bebek gelişimi ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: bal ın insan sağlığına faydası, bal portakal ve limonun faydalari, Balli limonun insan sagligina yararlari, insan saglıgı icin önemli faydalar

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.