Basit tedbirlerle kanseri önleyin

Basit tedbirlerle kanseri önleyin
Ancak, basit önlemlerle kanserin önlenebileceğini açıkladı.
Dünyada her yıl 7,5 milyon insanın ölümüne neden olan kanserin ölüm nedenlerinin başında geldiği ve önlem alınmadığı takdirde 2015 yılına kadar 85 milyon kişinin kanserden yaşamını yitireceği belirtiliyor.
Kuruluşlar, her yıl 12 binden fazla yeni vaka görüldüğünü, 7,6 milyon kişinin kanserden öldüğünü, önlem alınmazsa 2015 yılına kadar 85 milyon kişinin bu hastalıktan yaşamını yitireceğini vurguladı.

Ancak sigarayı bırakmak, alkol tüketimini azaltmak, güneşe fazla maruz kalmamak, sağlıklı beslenmek, spor yapmak ve kanseri tetikleyen bazı hastalıklardan korunmak gibi basit önlemlerle vakaların yüzde 40′ının önlenebileceğine dikkat çekildi.
Dünyada her yıl 7,6 milyon can alan kanserin başlıca ölüm nedeni olduğu, önlem alınmazsa 2015′e kadar 85 milyon kişinin bu hastalıktan yaşamını yitireceği bildirildi.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile sivil toplum kuruluşu Uluslararası Kanser Karşıtı Birlik, ortak düzenledikleri Dünya Kanser Günü etkinliklerinin bu yılki temasını “Kanser önlenebilir” olarak belirledi

DSÖ, bu nedenle üye ülkelerden, kanserin “önlenebilir” boyutuna vurgu yapılmasını, hükümetler ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla vatandaşların kendi önlemlerini almaya teşvik edilmesini istedi.
Kuruluşlar, ortak kampanyalarında kişilerin öncelikli olarak kansere yakalanmamak için bazı yaşam alışkanlıklarını değiştirmeleri ve erken teşhise olanak sağlayacak şekilde düzenli sağlık kontrolleri yaptırmaları çağrısında bulundu.
Bir önceki Kanser virüsü evlilik dışı ilişkiyle yayılıyor başlıklı konumuzda cinsel yolla bulaşan hastalıklar, rahim ağzı kanseri ve smear testi hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.