Bayram ziyaretlerinde domuz gribine karşı dikkatli olun

Bayram ziyaretlerinde domuz gribine karşı dikkatli olun

Uzmanlar, son zamanların en tehlikeli virüs salgınlarından olan ve domuz gribi olarak da bilinen Pandemik A gribi salgını nedeniyle bayram ziyaretlerinde öpüşme, tokalaşma, el öpme gibi alışkanlıklardan vazgeçilmesini öneriyor. Hilal Özcebe, gribin bulaşma yollarından korunmak için bayramlaşmada sık kullanılan öpüşme ve sarılma gibi eylemlerden uzak durulması gerektiği uyarısında bulundu.
H1N1 gribi mevsimsel gribe oranla çok hızlı yayıldığı için özellikle kapalı mekanlar, hastalığın bulaşma riskini artırıyor. Dr.
Bayramlarda ailenin bir arada bulunmasının çok önemli olduğunu, ziyaretlerin aile birliği, bireyler arası yakınlaşma ve dayanışmayı artırdığını anlatan HÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof

Ziyaretler gribi taşır
Kayıtlara göre ölen kişi sayısının 100′ü geçtiğini ve çok sayıda kişinin de yoğun bakım servislerinde tedavi altında olduğunu belirten Özcebe, şunları kaydetti:

“Kalabalık ortamlarda hasta kişinin bulunması, hastalığın hızının daha da artmasına neden olacaktır. Toplumda bebekler, küçük çocuklar, kronik hastalığı olanlar ve yaşlılar genellikle evlerde oturmaktadır. Bu kişilerin sokak ve kalabalık ortamlarla olan etkileşimleri oldukça azdır. Hasta kişilerin yapacakları ziyaretler, toplumla fazla etkileşimi olmayan gruplar için risk oluşturacaktır. Bu nedenle, hasta bir kişi ziyarete geldiğinde daha dikkatli olunmalı.
Yakın temastan kaçının
Evde grip hastalığı şüphesi olan bir kişi, hastalığını yapacağı ziyaretler aracılığıyla çok fazla haneye taşıyabilir ve gribi bulaştırabilir. Bu nedenle, hasta olan kişilerin bu yıl bayram ziyaretlerinin sınırlandırılmasında yarar vardır. Solunum yolundan atılan virüslerin, havaya ve eşyalara bulaşması ile çevredeki diğer kişilere bulaşan bu hastalığın yayılım hızının azaltılması için toplum olarak bu bayramda olabildiğince telefon gibi iletişim araçlarını kullanarak bayramlaşmayı tercih etmeliyiz.”
Özcebe, bayram ziyareti yapılmaması, mutlaka yapılacaksa da yakın temastan kaçınılması gerektiğini belirterek, “Ziyaretler sırasında uzaktan selamlaşılmalı, öpüşme, tokalaşma, el öpme gibi alışkanlıklarımızdan bu sene vazgeçilmeli. Ziyaret sonrasında ev ortamı iyice havalandırılmalı, eller yıkanmalı. Ayrıca, hastalar bayramlaşmaya gitmemeli, evdeki kişi hasta ise odasından çıkmamalı” dedi.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.