Bayramda kahvaltıyı hafif yapın

Bayramda kahvaltıyı hafif yapın

Düzenli beslenmenin genelde göz ardı edildiği bayram ziyaretlerinde dengesiz beslenmeye bağlı çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Ancak unutulmamalı ki bayram boyunca aşırı şeker, çikolata, tatlı, kırmızı et tüketimi kalp ve sindirim sistemi sorunlarını tetikleyebiliyor” dedi.
Unutmaz, sindirim sistemi sorunlarını engellemek için Kurban Bayramı’nda kahvaltının hafif yapılması gerektiğini hatırlattı: “Tüm gün et grubu tüketiminin fazla miktarda olabileceği göz önüne alınarak kahvaltıda et grubu içinde yer alan peynir ve yumurta tüketilmemeli, bunun yerine yulaf, mısır gevreği gibi tahıllar light (yağsız) süt ile tercih edilmeli.”
Kronik rahatsızlığı olanların bayram boyunca diyetlerine devam etmesi gerektiğine dikkat çeken Emel Unutmaz, “Diyabet, kalp-damar, böbrek hastaları gibi özel diyet uygulayan hastalar, bayram süresince diyetlerine uymalılar.
Kurban Bayramı boyunca şeker ve şekerli besinlerin yanı sıra et ve et grubu besinlerin aşırı miktarda tüketildiğini hatırlatan Medical Park Bahçelievler Hastanesi Beslenme Uzmanı Emel Unutmaz, “Kırmızı et tüketmeyi seven bir toplum olarak her ne kadar fazla tüketimin zararları hatırlatılsa da kırmızı etten vazgeçilmesi oldukça zor. Uzmanlar, bayram süresince sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak için aşırı şeker, tatlı ve kırmızı et tüketmekten kaçınılması gerektiğini tavsiye ediyorlar
Yemek istedikleri besinleri mutlaka diyetisyenlerine danışıp önerilen miktarda tüketmeliler” diye konuştu.
Beslenme Uzmanı Emel Unutmaz, Kurban Bayramı’nda sağlıklı beslenme için neler yapılması gerektiğini şöyle anlattı:
– Ana ve ara öğünler atlanmamalı. En azından 3 ana ve 1-2 ara öğün tüketilmeli.
– Vücudun yapıtaşları proteinlerin başlıca kaynağı olan et grubu besinler, birçok vitamin ve mineral açısından da zengin bir gruptur. Ancak et grubu besinlerde posa oranı düşük ve C vitamini az olduğu için beraberinde mutlaka posa ve C vitamininden zengin sebze grubu tüketilmeli.

– Hızlı ve fazla yenen yemeklerden sonra kalp krizi geçirme riski artar. Bu nedenle yavaş yavaş ve az miktarda sık beslenmeye çalışın.
– Her çikolata ve şeker ikramını “Evet” derseniz 4 gün boyunca ne kadar fazla kalori, yağ ve şeker alacağınızı gözünüzde canlandırın. Bayram ziyaretlerinde ikramların bir kısmına “Hayır” demelisiniz. Fırsatınız varsa hamur tatlıları yerine sütlü tatlı veya meyve tatlılarını tercih edin.
– Su tüketiminizi gözardı etmeyin. Günlük 8-10 bardak su içmeye çalışın. Günde 1-2 fincandan fazla kahve tüketmeyin, açık çay için.
– Yeni kesilen etin hemen yenmesi etin sertliği ve sindirimin zorluğu açısından uygun değildir. Buzdolabı ısısında en az 1 gün bekletildikten sonra pişirilmelidir.
– Etler saklama amaçlı buzdolabına kaldırırken, uygun şekilde ayrılmalı, et görünür yağlarından uzaklaştırılmalı ve tek kullanımlık olacak miktarlarda poşetlenmeli veya yağlı kağıtlara sarılarak buzluklara kaldırılmalıdır.
– Dondurulmuş et çözdürüldükten sonra tekrar dondurulmamalı hemen pişirilmelidir.
Bir önceki Çocuğunuz obez olabilir başlıklı konumuzda Beslenme, kolesterol ve Obezite hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.