Bayramda kalbinize dikkat edin

Bayramda kalbinize dikkat edin

Kırmızı et tüketimi ile ilgili vatandaşların çok duyarlı davranmadıklarını ifade eden Op. Dr. Elazığ Özel Ufuk Tıp Merkezi Beyin-Sinir Cerrahisi Uzmanı Op.
Kurban Bayramı’na sayılı günler kala uzmanlar fazla kırmızı et tüketiminde vatandaşların daha dikkatli olması gerektiği uyarısında bulunuyor. İsmail Akdemir, kalp hastalıkları açısından yüksek risk altında olan ya da kalp hastalığı tanısı konulmuş kişilerin beslenme düzenine önem vermeleri gerektiğini söyledi
Dr. Akdemir, özellikle Kurban Bayramı’nda aşırı et tüketiminin insanların sağlık problemlerini üst düzeylere ulaştırabildiğini açıkladı. Kurban Bayramı’nda et tüketimi arttığı için kalp ve tansiyon rahatsızlıkları nedeniyle sağlık kuruluşlarına müracaatlarda büyük artış görüldüğünü hatırlatan Op.Dr. Akdemir, şöyle dedi:
“Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olan ve gelenek haline gelen kavurma yeniliyor. Bu yemekte kalp-damar, diyabet ve yüksek tansiyon hastalarını olumsuz etkiliyor. Bu nedenle Kurban Bayramı’nda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli; aşırı et tüketmemelidir. Şayet kavurma yapılacak ise de içine tereyağı ve kuyruk yağı konulmadan kendi suyu ile kısık ateşte pişirilmelidir. Yani hastalar kendilerine önerilen diyetlerini hiçbir şekilde bozmamalıdır.”

Bayramda sofraların daha da zengin olması yüzünden, bayram süresince güne hafif bir kahvaltı ile başlamak gerektiğini belirten Op.Dr. Akdemir, “Kurban Bayramı’nda aşırı et tüketimi, böbrek yetmezliği komplikasyonu olan hastalarda ciddi problemlere yol açabilir. Bu hastaların et tüketimi sonucu aldıkları fazla proteini böbrek yoluyla atmaları kolay olmayacağında ;üremi gelişme riski yükselir. Hatta öğün aralarına küçük bir meyve veya bir bardak ayran eklemek, öğlen yemeğinde hafif bir şeyler atıştırmak ve akşam yemeğinde aşırı yağlı besinleri tercih etmemek doğru olacaktır” şeklinde bilgi verdi.
Ayrıca, Op.Dr. Akdemir hasta olanların bayram nedeniyle hiçbir şekilde diyetlerini bozmamaları ve kullandıkları ilaçları ihmal etmemeleri gerektiği tavsiyesinde bulundu.
Bir önceki Gıda hilelerine karşı dikkatli olun başlıklı konumuzda Beslenme ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.