Bazı özellikler uyku anında ortaya çıkıyor

Bazı özellikler uyku anında ortaya çıkıyor
Uyku sırasında bencil misiniz yoksa dikkatli mi? Siz farkında olmasanız da, uyku sırasındaki ‘halleriniz’ nasıl bir insan olduğunuz konusunda da ipuçları veriyor.
Anarşist ‘kuralsız’ uyuyor
Warwick Üniversitesi’nden Dr. Simon Williams’ın yaptığı araştırma, uyuyanları, dikkatli, hoşgörüsüz, anarşist, numara yapan, sapkın, kestiren, şekerleme yapan ve bencil gibi sekiz kategoriye ayırıyor.
Numaracı, hoşgörüsüz, anarşist… Uyanıkken bu kalıplardan hiçbiri sizi tanımlamıyor olabilir, peki ya uyurken? Britanya’da yapılan araştırma uyku anında ortaya çıkan özellikleri sıraladı. Sociology dergisinde yayımlanan yeni bir rapor, uyurken karakterimiz dışı davranışlarda bulunduğumuzu söylüyor
Örneğin ‘dikkatli’ler, çabuk uyanıyor. Dr. Williams, ebeveynlerin özellikle annelerin ‘dikkatli’ olduklarını, bebeklerinin en ufak ağlamasında hemen uyandıklarını söylüyor. ‘Hoşgörüsüz’ler, kendi uykularını her şeyden önce tutuyor, diğerlerinin uyanmasını önemsemiyor. Tedavi görmeyi reddeden horlayanlarla uyurgezerler ve çocuklarının ağlamasını duymasına rağmen kalkmayanlar ise ‘bencil’ kategorisine giriyor.
‘Anarşist uykucu’lar, uyku için doğru zaman ve yer konusundaki kurallara uymayı başaramıyor. ‘Kestirenler’, inecekleri durakları kaçırmadan, trende ya da otobüste uyuyabilenler. ‘Şekerleme yapanlar’ınsa artık gizlenmelerine gerek yok. Williams, “Şekerleme iş dünyasının önemli bir parçası haline geliyor. Bazı şirketler, çalışanları için ‘şekerleme odaları’ yapıyor” diyor.

Uyku stiliniz hakkındaki gerçekler
Erkeklerde de görülse de ‘uyuyor numarası yapmak’ genellikle kadınlara özgü. ‘Sapkınlar’ gece uyumayanların kategorisi. Raporda, “Bütün garip veya harika şeyler uyurken başımıza gelebilir” diye yazıyor. Diyet yapanlar, gece mutfağa atıştırmaya giderken yakalanıyor. Aşırı durumlar da ortaya çıkabiliyor. Rapor, “Bazı insanların uykuda cinayet işlediklerini” gösteriyor.
Rapor; kendisi uyurken, kitap okuyan partnerini kısa sürede rahatsız etmeye başlayanlar ‘hoşgörüsüz’, en ufak bir seste uyananlar ‘dikkatli’, horlayan ve uyurgezerler ‘bencil’, çocuklarını beslemek için bile uyanmaya üşenen tembel uykucuları düşüncesiz olarak kategorilendiriyor. Dr. Simon Williams, anarşist uykucuların uykularında cinayet bile işleyebileceğini söylüyor.
Bir önceki Sistitten korunmanın formülü süt ürünleri ve meyve suları başlıklı konumuzda D vitamini, mesane iltihabı ve sistit hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: uyku duskunlugu

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.